Edirnemiz için düşünmenin ve uygulamanın zamanı gelmiştir..

Basında Edirne
İçeriği Paylaş...

Evet arkadaşlar Edirne için bireyler yapmalıyız?.. Ne yapabilir konuya nerden girmeli bunun bi önemi yok..Artık zamanıdır.. Edirne’nin tarihi malumdur, kültürü malumdur bugün kime sorarsanız sorun Edirne’ye biraz gelmiş veya Edirneli arkadaşı olanlar derler çok iyi insanları var, çok ileri kafalı insanlar yaşıyor gibi..Bunlar kesinlikle doğru. Edirne’de en ileri kafalar yaşamaktadır..Yıllardır büyük kafalar çıkmıştır Edirne’den, bu araştırılabilir.. Eğitimde başarılı olduğumuz da açıktır.. Şimdi sorulacak soru bu.. Peki neden Edirne kendi iç dinamikleriyle yol alamıyor? Cevap çok açıktır: gençlik İstanbul’a gitmenin peşindedir.. Zamanında atalarımızın fethettiği İstanbul’a.. Eğer ki bu zeki kafalar Edirne için düşünüp bi çivi de biz çakalım deseler, biraz idealist olsalar Edirne’nin gelişimi çok daha hızlanacaktır..Hatta bunun için idealist olmaya da gerek yoktur. Zira Edirne halkı hiçbir yatırımı geri çevirmeyecektir. Bunu görecekler.. Birçok şehri gezmemden dolayı biliyorum ki Edirne’de kalite adına yapılan bir şeyin hemen hakkı veriliyor. Bugün Edirne’ye Edirneliden başka kimsenin faydası yoktur.. Mazlum o şehri en fazla biz sevebiliriz, biz de göç edip yerimizi başkalarına devredersek başkaları bizim baktığımızı gibi aşkla bakamaz..Orda yaşayıp büyüyen oranın kültürünü sonuna kadar kendinde barındıran insanlar Edirne’ye yol kat ettireceklerdir..

Peki şimdi ne yapmalıyız sorusuna geliyorum.. Bir arkadaşımız eğlence yeri sorununa değinmiş.. Kesinlikle doğru bir teşhistir.. Eğlence mekanının Edirne’ye ne faydası olacak demeyin.. Einstein başarısının sırlarından 3 tanesinin birinin eğlenmek olduğunu söylemiştir.. Gençler burası ölmüş İstanbul şöyle böyle deyip duruyorlar.. Buna kesinlikle bi çare bulunmalıdır..

Diğer yandan biz Edirneliler futbolla özellikle şehrimizin futbol takımıyla fazla aşır neşir değiliz.. Bunun en önemli sebebi ise takımın inanılmaz başarısızlığı.. Hedef 1.lig diye bütün esnafın astığı pankartlardan çok uzak günlerdeyiz.. Malumaliniz Lüksemburg’da çok zengin bir ülkedir ama futbol oynayacak 11 kişi dahi bulamazlar milli takımlarına bile.. Futbolla ilgilenmemek tabi ki suç değildir ama bugün Anadolu takımlarına baktığımızda öyle bir fanatizm vardır ki şehirlerini her yerde savunurlar. Bunun baş nedeni ise futboldur. Bizim tarihimizle savunacağımız yüzlerce şey vardır.. Edirne hiç şüphe yok ki muazzam bir şehirdir tarih açısından ama artık yeni zaman tarihleri de yazmanın zamanı geldi.. Futbol takımızı güçlendirmeliyiz.. Edirne’de 13.000 esnaf yaşıyor sadece esnaftan toplanacak aylık 10ytl para bile bu takımı şahlandırır.. Tabi soru şu?..10 YTL yi kim öder ki?.. Aslında aylık 10 YTL nin ona kat ve kat döneceğini bilmeli esnaf bu bir, ikincisi şehrini sevmektir takımına yardım etmek bunun duygusu ise değişilmezdir.. Önemli olan takımı yönetecek kişinin bilgili inandırıcı, proje üreten kişi olmasıdır para babası olmasının bir manası yoktur.. Edirnespor başkanını tanımadığımı da söylemek isterim.. Bu kadar uzaklaşmış durumdayız yani..

Şimdi bu yazının üstüne yapıcı önerileri olanları bekliyorum.. Kişisel problemlere dönüştürmemeyi öneriyorum. Sadece Edirne odaklı düşünmenizi rica ediyorum.. Tüm Edirnelilere saygılar, sevgiler…