Türkiye’nin Diğer ucunda bilmediğimiz neler oluyor?

Çevre
İçeriği Paylaş...

Petrol yoksa çıkartma ruhsatı neden vermiyorsunuz.. geçenlerde türkiye-suriye sınırında uydu verilerine göre petrol denizi olduğu iddasını hemen hemen herkez biliyor.Silopi’de madencilikj yapan Beşir Yılmaz aradı..
YAZACAKLARIMI LÜTFEN İYİ OKUYUN.
Beşir Yılmaz telefonda: Silopide Cudi eteklerine sizi götüreyimde Petrolü kendi gözünüzle görün diye feryat ediyordu..nasıl yani diye sorduğumda anlatmaya başladı..’biz aileden madenciyiz.ırak sınırında yaklaşık 300kmyada başka bir deyişle 150 milyon ton asfaltit madeni buldum.bu madeni bir süre resmi bir şekilde işlettikten sonra devlet 1978 yılında KAMULAŞTIRIYORUZ diyerek el koydu.rezervin 50 milyon ton olduğu iddaa edildi. madem asfaltit rezervi az neden el koyuyorsunuz.dünyanın neresine giderseniz gidin asfaltit maddesi bulunan her yerin altında petrol vardır.silopinin altıda petrol denizidir.yaz aylarında etraftaki ocaklardan resmen petrol akar ve Hezil çayına karışır.gelin görün burada sadece petrol değil çok zengin uranyum ve nikel madenide var.nereden biliyorsunuz diyecek oldum…türkiyedeki analizlere güvenmediğim için madenin her tarafından örnekler alarak almanya’ya bizzat götürdüm ve analiz yaptırdım.raporları size gönderdim(sonuçlar elimde yatağan ve tunçbileğe göre 2 misli rakamlar var) dünyanın en önemli uranyum yataklarından birisi burdadır ve aktif haldedir.Beşir Yılmazın anlatacak o kadar çok şeyi varki makinalı tüfek gibi ardarda sıralıyor.bende zaman zaman araya girip soru soruyorum…petrol olduğunu nereden biliyorsunuz?
bu bölgede İngilizler 1967-1987 de petrol aramışlar. açılan kuyulardan gökyüzüne doğro 100 metre petrol fışkırmış ardından kapamışlar ve betonlamışlar. benim madenimin yanındada bu kuyudan var ve gelin vanasını birlikte açalım eğer beton veya cıca tıkamadılarsa bakalım na kadar petrol fışkıracakdönemim köylüleri arasında hala yaşayan görgü tanıkları var ve petrolün 100 metre kadar fışkırdığını görenler var.Beşir Yılmaz konuştukça pür dikkat dinlemeye devam ediyorum.asfaltit maddesi olan her yerde petrol vardır. eğer petrol yoksa bana neden çıkartma ruhsatı vermiyorlar.Musul ve Kerkük ün rakımı 80-100 metre civarındadır.Cudi dağındaki petrolümüz resmen Irak’a doğru akıyor ve başta İngilizler ve Amerika bunu biliyor. Beşir Yılmaz bugünlerde Silopiye bile zor gider hale gelmiş.devlet KAMULAŞTIRACAĞIZ diyerek el koyduğu madeni şimdi Turgay Cinerin Sahibi olduğu Park Holding e devretmiş.durum böyle olunca Yılmaz da dava üstüne dava açmış ve yürütmeyi durdurma kararı aldırmış. eğer tekrar el konulursa AİHM ye başvuracakmış. kısacası madenin peşini bırakmıyorlar ama artık bölgedeki aşiret ağalarıda onun peşini bırakmaz hala GETİRİlMİŞ. ABD ve diğer dış güçler boşuna PKK denilen örgütü bu alanda başımıza bela etmedi. çünkü bölgeye gelecek barış ortamı Türkiyeyi ekonomik olarak çok rahatlatacak sahnelere gebedir. bunlar tamamaen güzelim ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar. zenginliklerimizin bizden önce farkedipte bizden gizlemek isteyenlerin oyunları. şimdi biz ne yapabiliriz HİÇ BİŞEY. sadece okuyup yazmamız ne kadar etkili olabilir bilinmez. ama genelkurmaydan başlıyarak tüm devlet büyüklerimiz elini vicdanına koysun ve ülkemizin zenginliklerinin yağmalanmasına engel olsun.. Güzelim Türkiyemizin Güzel Günlerine SAYGILAR