Nar-ı Beyza ve TRT

Kültür
İçeriği Paylaş...

TRT ekranlarında Beyza Güdücü’nün sunduğu Nar-ı Beyza, dünyanın bin türlü halini, insanların farklı yaşayış biçimlerini, dünya coğrafyasındaki bilinmedik yüzleri bizlere sunuyor. TRT’de gösterime başladığından beri Azerbaycan, Mısır ve Singapur’u ekranlara taşıyan program, bayrağı devraldığı yere liyakatini fazlasıyla gösteriyor.

Yani ülkemize bu formattaki program anlayışını getiren merhum Barış Manço’ya. Dönence ekibinin genç üyesi Güdücü, tahminimizden daha fazla performans gösteriyor. Çok iyi derecede İngilizce ve Arapça bilen Güdücü, bu program doğrultusunda performansıyla gençlere de güzel mesajlar veriyor. “Diziler genç oyuncular için üniversite gibidir” sözüne binaen biz de diyebiliriz ki bu programların her bölümü, ansiklopediden çevirdiğimiz sayfalar gibi…

TRT, ülkemizde her kesime hitap edebilen en önemli kuruluşlardan. Gerek zengin geçmişi, gerekse çok iyi gelecek vaad eden yapısıyla yoluna devam ediyor. İnsanlara azami derecede faydalı olan programları bünyesinde barındırması çok önemli bir durum. Çünkü ülke gündeminin polemiklerle, magazin haberleriyle, gereksiz konularla meşguliyeti insanımız için büyük tehlikeler arz ediyor. Son yıllarda günlük oyalanmalar daha da artış göstermekte, yararlı bilgiden uzaklaşılmakta ve kültürel olarak maalesef dejenere olma tehlikesi ortaya çıkmakta.

Bütün bu oluşumlara karşı TRT gibi direnen kuruluşların olması bizleri teselli ediyor. Fakat halkımızın da bu kültürel programlara teşviki gerekiyor. İnsanlar vakitlerini boş meselelerle uğraşarak geçireceklerine sadece gerekli olana vakitlerini ayırsalar kendileri için en iyi olanı yapmış olacaklar. Benim tavsiyem, haftalık ve iki haftalık şekilde yayınlanan; Beyza Güdücü’nün Nar-ı Beyza’sı, Coşkun Aral’ın Haberci’si, Ramazan Öztürk’ün Kırılma Noktası, Banu Avar’ın Sınırlar Arasında ve Cemal Gülas’ın Zamanını Tanığı programları başta olmak üzere diğer kültürel programların da takip edilmesi. Kendimizi gereksizliklerden biraz uzak tutarsak bunun faydasını çok iyi şekilde göreceğiz. Çünkü boş gündem kısa sürelidir fakat kendimize yaptığımız kültürel yatırım hayat boyu bizle beraberdir. Bunlardan ne kadar faydalanırsak o bize kâr kalacaktır.

Belirtilmesi sıkça istenen bir meseleyi de Nar-ı Beyza’dan rica ediyoruz. Program süresinden en fazla beş dakikalık bir fedakârlık gösterilerek, merhum Barış Manço’ya vefa borcu dolayısıyla ona ait klip, söyleşi ve sair türden eklentilerin olmasını diliyoruz. Çünkü O, yaptıklarının kendisinden sonra da devam etmesini ve adının hep anılmasını istemişti. Bu vesileyle, insanlara o değerlerin de hatırlatılması sağlanacaktır. Başta TRT olmak üzere bu kaliteli programlara katkı sağlayan, gönül veren herkese teşekkür ediyoruz. Halkımızdan da bu oluşuma destek vermesini diliyoruz.

Mehmet Fatih ÖZTARSU
http://www.dorduncukuvvetmedya.com/article.php?sid=6318