Hayat bize ne öğretti..?

Yaşam
İçeriği Paylaş...

Almitra sözü aldi ve sordu:
– “Peki üstad; evlilik nedir?”

Cevap söyle geldi:

– Siz birliktelik için dogmussunuz. Ölüm meleginin beyaz kanatlari sizi ayirana kadar ayrilmayacaksiniz. Allahin sessiz tanikliginda bile beraber olacaksiniz. Ama birlikteliginizde mesafeler birakin; birakin ki, cennetin rüzgârlari aranizda dansedebilsin…

– Birbirinizi sevin ama, ask tutsakligi istemeyin… Birakin ask, ruhunuzun kiyilarina vuran dalgalar gibi olsun…

– Birbirinizin bardagini doldurun ama ayni bardaktan içmeyin; ekmeginizden verin birbirinize ama ayni somundan isirmayin…

– Birlikte sarki söyleyin; lakin birbirinizi yalniz birakmayi da bilin.

– Sazin telleri de yalnizdir ve armoni içinde ayni melodiyi seslendirir…

– Birbirinize kalbinizi verin ama karsilikli kilitleyip saklamak için degil!

– Sadece hayatin eli o kalbi saklar! Birlikte durun, ama yapismayin, tapinaklarin sütunlari da bitisik degildir!

– Ve unutmayin; mese ile çinar birbirlerinin gölgesinde büyümezler…

Khalil Gibran

YASAM IÇIN ONÜÇ SATIR

1. Seni sen oldugun için degil, seninle birlikte oldugumda ben oldugum için seviyorum.

2. Hiç kimse gözyaslarini hak etmez, onlara layik olan kisi ise seni aglatmaz.

3. Sen istediginde sana âsik olmamasi, sana âsik olmadigi anlamina gelmez.

4. Gerçek arkadas, elini tutan, kalbine dokunandir.

5. Birisine yabancilasmanin en kötü biçimi yaninda oturuyor olup ona hiçbir zaman ulasamayacagini bilmektir.

6. Hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün oldugunda bile! Gülümsemene kimin, ne zaman asik olacagini bilemezsin…

7. Tüm dünya için sadece bir kisi olabilirsin, fakat bazilari için sen bir dünyasini.

8. Zamani onu seninle birlikte geçirmeye hazir olmayan biriyle geçirme.

9. Belki de Tanri uygun kisiyi tanimandan önce yanlis kisilerle tanismani, onu tanidigida minnettar olman için istedi.

10. “Bitti” diye üzülme, “yasandi” diye sevin.

11. Her zaman seni üzecek birileri olacaktir, yapman gereken insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güvenecegine daha fazla dikkat etmektir.

12. Birini daha iyi tanimadan ve bu kisinin senin kim oldugunu bilmesinden önce kendini daha iyi bir kisiye dönüstür ve kim oldugunu bilerek kendine güven.

13. Kendini çok zorlama, en güzel seyler onlari en az beklediginde olur.

“Yasanan her seyin bir sebebi vardir”

Gabriel Garcia Marquez

YEDI KUTSAL GERÇEK

Kaç yildir benim yanimdasin?

– 20 yildir efendim.

– Bu zaman süresince benden ne ögrendin?

– Hiçbir seyle degismeyecegim yedi gerçek ögrendim.

– Ömrüm seninle geçtigi halde topu topu 7 gerçek mi ögrendin?

– Evet.

– Söyle bakalim öyleyse neler ögrendin?

– Baktim ki herkes bir seyi dost ediniyor, ona gönül verip baglaniyor. Ancak bunlardan hemen hepsi insani yari yolda birakiyor. Ben ise, beni hiç birakmayacak, ölümden sonra bile benimle gelecek seyleri aradim. Ve dost olarak iyilikleri seçtim kendime. Ki onlar sonsuz bir yükselme yolculuguna çikmis insanoglunun hiç tükenmeyecek azigi ve en gerçek dostlaridir.

– Çok güzel, ikincisi ne bakalim?

– Baktim ki, insanlarin bir çogu geçici dünya degerlerine dört elle sarilmis onlari koruyor, kasalarda sakliyor, kaybolmamasi için her çareye basvuruyor. Kimi zenginligine, kimi güzelligine, kimi ününe tutunmus simsiki, onlari elden çikarmamak için çirpinip duruyor. Oysa ben varligimi ve bütün isteklerimi O’na satip, gönlümü yalniz O’nun sevgisine açtim.

– Devam et!

– Insanlarin üstün olmak için birbirleriyle yaristiklarini gördüm. Ancak bir çogu üstünlügü yanlis yerlerde ariyor ve birbirinin üstüne basarak yükselmek istiyordu. Bunun üzerine üstünlügü geçici dünya degerlerinde degil, akil ve ahlakça yükselmekte, kötülüklerin her çesidinden el etek çekip, iyiliklere vasita olmakta aradim.

– Devam et yavrum.

– Yine baktim ki, insanlar sabahtan aksama birbirleriyle ugrasiyor, bos yere hayati zehir ediyorlar kendilerine. Bütün bunlarin benlik, bencillik ve çekememezlikten ileri geldigini gördüm. Ve gönlümü bu kirlerden aritarak, herkesle dost olup, huzur ve güven içinde yasamanin yolunu buldum.

– Sonra?

– Nedense herkes hatasinin sebebini hep dista ariyor ve baskalarini suçlamak yoluna sapiyordu. Böylece suçlarinin örtüsü altina saklaniyordu. Oysa insanin basina ne geliyorsa kendi yüzünden ve kendi eliyle geliyordu. Bunun bilip yalniz kendimle cenge girerek, nefsimin iradesine uymamaya ve vesvese verenin agina düsmemeye çalistim.

– Dogru…

– Baktim ki insanlar su bir lokma ekmek ve dünya geçimi için helal haram demeden, her türlü hakki çignemekten çekinmiyorlar. Hem baskalarinin hakkini alip onlari yoksul birakmakla, hem de bu haksizligin azabini agir bir yük gibi vicdanlarinda tasimakla iki kere kötülük etmis oluyorlar. Oysa dogru yasanildiginda ve hakça bölüsüldügünde dünya nimetleri insanlara yeter de artardi bile.

– Ve yedinci?

– Yedinci olarak sunu gördüm ki, insanlar bir seye dayanmak ve güvenmek ihtiyacindadirlar. Kimi zenginligine, kimi güzelligine… Bunlarin hepsi de bir süre sonra yikilacak egreti desteklerdir. Ben ise yalniz O’na siginip yalniz O’ndan yardim diledim. Ve bunun karsiligi sonsuz bir güven oldu.

– Seni tebrik ederim evladim. Ben de yillar yili bütün din kitaplarini inceledim. Hepsinin bu 7 gerçek etrafinda döndügünü tespit ettim.