EMEKLİLER AMAN DİKKAT !

Yaşam

1997 Yılında, SSK’dan emekli oldum. KEY alacağımla ilgili, SSK hizmet sürelerimi kontrol ederken, SSK primlerimin başkasının adına işlendiğini gördüm. 1986’dan 360 Gün, 1987’den 36 Gün olmak üzere, toplam 396 Gün SSK primim, Cuma ÖZBEK adında başka bir sigortalıya işlenmiş.
Emekli olurken, düzeltme yapmadan beni emekli etmişler. Yaklaşık 12 yıl, eksik emekli maaşı ödemişler bana. Yazılı itirazda bulundum. İncelendi ve yaklaşık bir maaş tutarı kadar MAAŞ FARKI ödediler.
Durum böyle olunca, resmi kurumlara karşı kuşku ve şüphelerim arttı. “Devlet yanlış yapmaz” zannederdik; yanılmışız. Belki mezarlıklarımız, eksik emekli maaşı almış, ölüp gitmiş insanlarla dolu.
Biliyormusunuz, aldığım emekli maaşımın doğru hesaplandığı konusunda, halâ şüphelerim var. Güvenim sarsıldı bir kere, içim rahat değil. Uğradığım, maddi-manevi kaybın bu kadar olmadığını düşünüyorum.
Konu hakkında, sosyal güvenlik uzmanı Ali TEZEL’den bilgi ve yardım istedim. O da benden, her soruya verilecek cevap için, 100 TL para istedi. İnternet üzerinden yaptığım başvuruyu, derhal iptal ettim. Sorularımı geri çektim.
Onun için, o gün bu gündür, sosyal güvenlik uzmanına gücüm yetip ulaşamadığımdan, emekli maaşımı kontrol ettiremedim. Aldığım emekli maaşına şüpheyle bakmaya devam ediyorum. (10 Ağustos 2009 – P.tesi)
Mağdur Vatandaş
Hüseyin T A Ş
E D İ R N E