Üç Şerefeli Cami'den Deveci Han solda Hükümet Konağı 1878 yılı

DEVECİ HAN

Tarihi Hanlar ve Kervansaraylar
İçeriği Paylaş...

Tarihi Deveci Han, 1497 yılında İbrahim Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapı üslubundan dolayı 15. yüzyılın ilk yarısı özelliklerini taşımaktadır. Deveci Han, iki katlıdır ve toplam 31 odası ve bir konferans salonu vardır. Duvarları kesme taştan olup aralarına tuğla derzler yapılmıştır. “Defterhane”“Eski Hapishane”“Deveci Han”“Moskoflar Han” gibi isimlerle anılmıştır. Bekarların ve tüccarların konakladığı “hecegan” olarak isimlendirilen Deveci Han Edirne’de tipinin tek örneğidir. Dış cephesinde hana ait dükkân  olmadığından sadece konaklama amaçlı yapıldığı söylenebilir. Zemin katta avluyu saran geniş mekânlar; imaret, ahır ve depo olarak kullanılmıştır. Zemin katta, hayvanların kaldığı yer ile insanların yattığı yeri kot farkıyla ayırmak ve hayvanların yüklerini koymak amacıyla seki kullanılmıştır.

Yunan işgali yılları
Yunan işgali yılları

Uzun süre harap durumda kalan Deveci Han’ı Edirne valisi Bekir Rüstem Paşa 1846 yılında onartarak cezaevine yapmıştır. Vali Hacı İzzet Paşa tarafından 1891-1892 yıllarında ise hanın kuzey cephesine, kadın mahkûmların kalacağı ve hastaların tedavi edileceği bir revir ile dört oda inşa edilmişti. Yunan işgali yıllarında alt katları pastane ve lokanta, üst kısımları Amerika Hotel olarak kullanılmıştır.

1942-1992 yılları arasında devlet kurumları tarafından genellikle depo olarak kullanıldığından bakımsız kalmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1993 yılında başlayan restorasyon 2000 yılında tamamlanmıştır.

Deveci han 1942 yılı
Deveci han 1942 yılı

Deveci Han’ın zemin katı, atölye ve sergi salonu; üst katı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak kullanılmaktadır. Hanın kuzeyindeki ek yapı ise çok amaçlı salon olarak değerlendirilmiştir. Atölye ve sergi salonuyla birlikte çok amaçlı salon, “kültür merkezi” görevini üstlenmektedir

Deveci Han, Edirne ili Çavuşbey Mahallesi, Hükümet Caddesi ile Mescit Sokağın kesiştiği yerde, 218 ada, 22 parselde yer almaktadır. Etrafında Defterdarlık, Hükümet Konağı gibi resmi kurumlar bulunmaktadır.