Ağrısız doğum

Sağlık
İçeriği Paylaş...

Sayın anne adayı
Özel Trakya Hastanesin de Epidural anestezi ile AĞRISIZ DOĞUM ve genel anestezi almadan , operasyon sonrası ağrı çekmeden SEZERYAN ameliyatı olmanız mümkün.

Risksiz, Konforlu ve Ağrısız Bir Doğum
Çağımızın en konforlu doğum yöntemlerinden biri olan Epidural anestezi, şiddetli doğum ağrısını ortadan kaldıran ve hem normal yolla hem de sezeryanla doğumlar için giderek daha populer hale gelmeye başlayan bir yöntem. Deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından, doğum sancıları başlayınca uygulanan Epidural anestezi, hem anne adayı hem de bebeği için son derece güvenli ve uygulaması oldukça kolay. Bu doğum türünde, oturan anne adayının belinden yapılan bir iğne yardımı ile verilen lokal anestezik madde ile ağrı gideriliyor. Anne adayı ve çocuk doğumun başından sonuna kadar hem doğum hem de anestezi uzmanının takibi altında tutuluyor.
Normal doğum sırasında ağrıları hissetmeden son derece rahat bir doğum yapmanın yanısıra sezeryan gerektiği zaman da anne adayı gereksiz yere narkoz almadan uyanık olarak ama hiç acı hissetmeden ameliyat edilebiliyor. Ayrıca bu yöntem ile sezeryan sonrası oluşacak ağrıları azaltmak ve hastanede kalış süresini de kısaltmak mümkün. Günümüzde çok tercih edilen bu doğum yöntemi ile risksiz, rahat, konforlu ve ağrısız bir doğum yapmak mümkündür.
Ağrısız Doğum ile İlgili Sorular ve Cevaplar
Ağrısız Doğum Nedir?
Sancısız normal doğumdur. Yapılan bir iğneyle doğum ağrıları, sancı şeklinde değil, basınç olarak algılanır. Böylece doğuma aktif olarak katılır, yorgun düşmediğiniz için çocuğunuzu hemen kucağınıza alabilirsiniz. Ayrıca ağrınızın olmayacağınızı bilmeniz tüm hamileliğiniz boyunca psikolojik rahatlık sağlar.
Niçin doğum sancısı çekeriz ?
Anne karnında olgunlaşan bebeğin dışarı çıkması için rahmin kasılması ve doğum kanalındaki yapıların genişlemesi ağrıya sebep olur.
Bunu önlemenin veya azaltmanın en etkili yolu nedir ?
İnsanoğlu, doğum sancısını önlemek için çok çeşitli yöntemler ve ilaçlar denemiştir. Bunların en etkilisi, bugün gelişmiş ülkelerde çok yaygın kullanılan epidural anastezi yöntemidir.
Canım yanar mı ?
Bir sivrisinek ısırığı kadar.
Ne zaman uygulanır ve ne kadar sürer ?
Doğum sancıları sizi rahatsız edici seviyeye gelince, 5-10 dakikada uygulanır.
Riski, yan etkisi var mıdır ?
Gelişmiş ülkelerde yaygın uygulanan bu yöntem tecrübeli ellerde son derece emin ve güvenilirdir, size ve bebeğinize hiçbir olumsuz etkisi yoktur.
Bazıları “felç yaptığını” söylüyorlar ?
İlaç, bel sinirin etrafındaki koruyucu sıvının dışındaki kalın zarın dış tarafına uygulanır. Yani ilaç sinire yapılmamaktadır. Ağrısız doğum öncesi uygulamalarda, ağrı duyusuyla birlikte hareket kabiliyeti de geçici olarak kaybolduğundan ve anne adayı bacaklarını bir süre hareket ettiremediğinden, “felç yapma” dedikoduları yayılmıştır. Halbuki ağrısız doğumda, anne işlemden hemen sonra kalkıp yürüyebilir, doğuma kadar geçen sürede odasında dolaşabilir.
Eğer normal doğum olmaz da sezaryan gerekirse ?
O zaman hiç narkoz almadan kateterin ucundan biraz ilaç vererek; hiç acı, ağrı duymadan sezaryan olabilirsiniz. Bu yöntemin diğer güzel tarafı da çocuğunuzun ilk çığlıklarını duymanız, doğar doğmaz onu görüp, o ilk anı tespit edebilmeniz, beraber fotoğraf çektirebilmeniz. Ayrıca bu şekilde operasyon sonrası ağrılarınız da tamamen giderilir. Daha kısa sürede toparlanır, taburcu olursunuz.