Yaşam Koçu 9 Sonuç Alma (BAŞARI)

Faaliyetlerin sonuçlara dönüştürmenin yollarını keşfetmek için cevabını kendimizde ve olaylarda aramamız gereken sorular vardır.
1- Ben ne istiyorum?
2- Ne elde ettim?
3- Yapmam gerekeni ne kadar yapabildim?
4- Bu işi sonuca ulaştırmak için hangi noktalarda ne kadar kararlı olmak gerekirdi?
5- Başarılı oldum mu?
6- Elde ettiğim sonuçların kalitesi nedir?
7- Başarılı olunca neler hissettim?
8- Hayal kırıklığından nasıl kurtulabilirim?

Başarınızı yaptıklarınıza değil sonuçlara göre değerlendirin. Sonuçlara göre değerlendirme yapın. Sonuca uzaklığınızı doğru tespit edebilmeniz için sonuçlarınızın ( amaçlarınızın) ne olduğunu kesin net ve tam olarak belirlemiş olmanız gerekir.

Hayatta elde edeceğiniz başarılar sizin potansiyel gücünüze moral güç katacaktır. Ancak şunu da bilmelisiniz ki önemli olan başarılı olmak değil, başarıya layık olmaktır. Aksi takdirde başarıyı taşıyamazsınız.

Buraya kadarki aşamalar başarının “cefasını çekme” dönemiydi. Bu adım ise başarının “sefasını sürme” dönemidir. Artık başarı ve mutluluğun o müthiş duygularını yaşayabilirsiniz. Bu adım işlerin bitirildiği ve elde edilen başarının değerlendirildiği bir adımdır.
Burada önemli bir noktayı vurgulamak isterdim. Başarıda ilk adım kadar son adım da önemlidir. Bir çok kişi son bir adım atmadıkları için başarıya ulaşamamıştır. Herkesin yaptığının bir fazlasını yapan şampiyon olur. Yüzlerce yarış atı var, fakat şöhrete ulaşanlar diğerlerinden birkaç saniye daha hızlı koşanlardır. Söylemek istediğim şu; grevinizi ve biraz daha fazlasını yapınız ve geleceğin nasıl tecelli edeceğini düşünmeyiniz.

Amaçladığınız bir işi başardıktan sonra bir zamanlar kurduğunuz hayallere kafa sinemanızı kullanarak geri dönün. o anlar ve sonrasındakileri tekrar tekrar zihninizde canlandırarak yaşayın. Başarıyı hissedin, mutluluğu hissedin, hüzünlenin, ağlayın, oturup hissettiklerinizi birilerine yazın. Başarıyı defalarca ve yoğunluğuna yaşadığınız başarı şartlanmanızı güçlendirecektir. Bir süre sonra sizin için başarı bir yaşam biçimi, davranış tarzı olmaya başlar ve başarılı olmak için yapmanız gerekenleri kendiliğinden, irade gücü kullanmadan yapmaya başardınız.

Başarı olmak kadar başarıyı yaşamak da bir sanattır. Başardığınız için kendinize ödül verin ve birkaç gün hiçbir şey yapmadan boş – boş dolaşın. Beyninizi nadasa bırakın. Hatta birkaç küçük işi yüzünüze gözünüze bulaştırarak bir “ başarısızlık oyunu “ oynayabilirsiniz. Öğrenmeyi öğrenmek gibi eğlenmeyi öğrenmek de önemlidir.