Yaşam Koçu 10 Sonuç Alma ( tecrübe)

Elde ettiğiniz sonuç beklentiniz veya beklemediğiniz bir sonuç olabilir. Sonucun ahlak ve inançlarınıza ters düşmemesi ve fayda sağlaması önemlidir. Başarı ve başarısızlık sonucu nitelemeleridir. Her sonuçta başarı ve başarısızlık boyutu vardır.

Eğer başarısız olmuşsanız yeniden denemekten korkmayın. Başarısızlığı da bir öğrenme deneyimi olarak kullanın. Başarısızlığa düştüğünüzde kendinize doğru sorular sorun. “Allah’ım neydi günahım” ya da “Allah’ım neden ben?” gibi sözler yerine, bir daha başarısız olamamak için nelere dikkat etmeliyim?
1- Bu denememde nerelerde hata yaptım?
2- Başarısızlığımın sebebi neydi?
3- Bir daha böyle bir başarısızlıkla karşılaşmamak için almam gereken dersler neler?
4- Başarısızlığı tekrar yaşamamak için bu deneyimimden çıkarmam gereken sonuçlar nelerdir?
5- Elde ettiğim sonuç bana finansal, duygusal, kariyer ve popülarite açısından nelere mal oldu?
6- Hayal kırıklığımdan nasıl kurtulabilirim?
7-
Bu durumda yapmanız gereken başlangıç noktasına dönmek ve yeniden denemektir. Başarısızlığı bir öğrenme deneyimi olarak ele alabilirseniz en zekice yaklaşımı benimsemişsiniz demektir.
a- Ne tür hatalar yaptığım için başaramadım?
b- Neleri yapmasaydım sonuç başarılı olurdu?
c- Her şeye yeniden başlasaydım neyi nasıl yapardım?
d- Kendimi başarısızlık çevrimine girmekten nasıl engelleyebilirim?
e- Bu başarısızlığın faydalı yanı ne oldu? Komik yanı neresiydi?
f- Bir sonraki sefere başarabilmek için neleri nasıl yapmalıyım?
g-
Bunlar sorulması gereken sorulardır. Ancak pratikte sorular… Ben nerde yanlış yaptım! Şeklindedir. Başarısızlığınıza günah keçisi aramayın. Başarısızlığa götüren yeni bir yol bularak “başarısızlık örneği” olduğunuz için kendinizi alkışlayabilirsiniz!

Edison o yollardan 1000 tane buldu. Maalesef bulduğu son yol onu ampulün icadına götürdü!

Başarısızlık karşısında doğru olan tavır pes etmemek “ havlu atmamaktır”. Unutmayın siz kabul etmediğiniz sürece hiçbir zaman tam olarak yenilmiş sayılmazsınız. Eğer büyük bir başarısızlık yaşamışsanız birkaç gün depresif takılın! Başarısızlığın tadını çıkarın. Bu yaklaşımlar sizin tuhafınıza gidebilir; ancak bunlar benim doğal tavrım. Ne zaman bir başarısızlık yaşasam hep gülerim yaptıklarıma. Kendime “Oh ne güzel; her şeyi mahvettim. Bu kadar başarısız olmayı nasıl başardım” diye sorarım buda beni güldürür.

Başarı ve başarısızlığın değerlerine inanın “kendini” davranışlardan ayırmak önemlidir. Başarılı veya başarısız insan yoktur. Sadece o olay için doğru zamanda doğru yerde, doğru davranışı yapmış veya yapmamış insanlar vardır. Bir kaç olaydan yola çıkarak ”başarılıyım” veya “başarısızım” demek yanlıştır. Başarı bir davranış tarzıdır. Böyle algılarsanız başarılı olunca havaya girerek yanlışlar yapan veya başarısız olunca pes ederek dünyadan elini eteğini çeken insan olmazsınız.
Başarının bir sonuç değil süreç olduğunu bilmek önemlidir. Her amaç da bir üst amaç için araçtır, basamaktır. Unutmayın gerçekleştirilen her amaç bir sonraki amacı gündemimize sokmaktadır. Daha önünüzde temel hayat amaçlarınız var. Başarıyı; uğrunda fazladan çaba harcanması gereken bir iş olmaktan çıkarak yaşam tarzına, alışkanlıklara dönüştürmek bu noktada önemlidir. Birkaç ciddi – yoğun duygusal başarı – başarı alışkanlıkları oluşturacaktır.

Belirli bir dönemden sonra insanlar kazanmak veya kaybetmeye aldırmazlar. Onlar için önemli olan vizyon ve misyondur. Aslında en ideal şey başarı ve başarısızlık “ hokkabazlarına” aynı şekilde davranmaktır. Kazanmayı ve kaybetmeyi bir yana bırakarak işini en iyi şekilde yapmaya çalışmaktır. Normal bir Müslüman cennete gitmek ve cehennemde yanmamak için ibadet eder. Yani ödül ve ceza düşüncesi baskıdır. Oysa Yunus Emre “Ne cennetin yüzü, ne cehennemin közü, bana seni gerek seni” diyerek misyonu ortaya koymuştur. Yunus’un derdi ödül almak veya ceza almak değildir.

Ülkemizde politikacılarda kendileri için önemli alanın seçim kazanmak ya da kaybetmek değil memlekete hizmet etmek olduğunu söylerler. Ancak genellikle tersini yaparlar. Anlayışı iktidarda gelince, anlayışına dönüşür. Sonuç popülist oy için yapılmış işve söylemiş sözlerdir.

Başarıyı da başarısızlık gibi bir öğrenme deneyimi olarak ele almak gerekir. Kişisel gelişim yazılarının ve yazımın asıl amacı sizlerin hayatı okumanızı sağlamaktır. Hepimiz hayat okulunda öğrenciyiz başarı da okunması gereken iyi bir eserdir. Hayali olarak torununuza yaşadıklarınızdan öğrendiğiniz başarı stratejisini yazın. Hiç tahmin etmediğiniz stratejiniz olduğunu keşfedince şaşıracaksınız.

Her şeye rağmen umut… ve şansınız bol olsun!