Yaşam Koçu 7 (Amaçlı Yaşamak)

Şirketlerde “amaca göre yönetim” diye bir kavram vardır. Bu şu demektir şirketin, ürün geliştirme, pazarlama, üretim gibi faaliyetlerinin amaca ve arz talebe göre yenilemesi. Gerekliliği tabi ki şart yoksa yarışta geri kalır. Bilgi sayar kullanıcıları bilir her 6 ayda yenilenen sisteme ayak uyduramayanlar geri kalır. Diğer şirketler için de hemen, hemen aynısıdır. Yenilikleri takip etmek rakiplerim neler yapmış ben ne yapabilirim?

En önemli nokta ise düzenli faaliyetlerin “şimdi”, “şu anda” yaptığımız işlerin amacımıza uygun olması, bizi amacımıza bir adım daha yaklaştırmasıdır.

Başarmaya karar veren, başarabileceğine inanan bir kişinin bir sonraki durumu, amacına adanmaktadır.

Adanmak, bir kişinin diğer bütün olasılıkları bir yana bırakarak tüm gücünü bir ihtimali gerçekleştirmek için kullanılmasıdır. Adanma inanmanın bir ileri adımıdır. Kişiyi diğer seçeneklere karşı “ KÖR” hale getirdiği şeklinde olması sakıncalıdır. Ancak bütün gemileri yakmış olmak ve tüm beyin gücünü bir noktaya kilitlemekte mucizeler yaratabilmektedir.
İnsan kendini adayana dek bir duraksama bir geriye olasılığı vardır. Tüm inisiyatif ve yaratıcılık eylemlerinde, bir etkinsizlik… insan tamamen kendini adadığında hiçbir insanın hayal etmediği olaylar ve moral destek, insanın yardımına koşar. Ne yapabilecekseniz ya da yapabileceğinizi hayal ediyorsanız, ona hemen başlayın. Cesaretin içinde daha güç ve mucize vardır. Ayrıca beyin “ne yapmalıyım?” sorusuna değil “ ne başarabilirim?” sorusuna kilitlenir. Buda işleri kolaylaştırır.

Amaçlarıma ulaşabilmek için yürüyebileceğim yollar neler? Başarı için kullanmam gereken strateji ve taktikler nelerdir? Elimdeki kaynaklar neler? Bunları en verimli bir şekilde nasıl kullanabilirim? Planımı ne kadar zamanda gerçekleştirebilirim?

Her amacın nasıl gerçekleştirebileceğini gösteren bir plana ihtiyacı var. Dolayısıyla herkesin uzun, orta ve kısa dönem amaçlarını temel hayat amaçlarını nasıl gerçekleştireceğini gösteren planda önemli unsurlar strateji ve taktiklerdir. Kendi hayatını kontrol etmek için kişinin yapacağı ilk adım amaç belirlemek, ikincisi de plan yapmaktır. Plan özgüveni arttırır, hayata kontrol duygusu uyandırır. Plan yaptıktan sonra davranışların plana uydurulması gerekir. Bu durumda kişiyi iç disipline ihtiyaç duyar. Planın gerçeklere ters düştüğü noktaların sonrasında düzeltilmesi gerekir.

İkinci adım o amaca ulaşmak için gerekli olan yolları bulmaktır. Taktiklerin bir bütünlük içersinde düzenlenmesi, hayatımızı planlamanın başlıca faydaları şunlardır.
a- Beyin gücünü belirli, kesin bir noktaya yönlendirerek iç güveni uyandırır.
b- Hayatı kontrol duygusu oluşturur.
c- Belirsizliklerin yarattığı strateji ortadan kaldırır.
d- Plan, başarabilirim inancı ve özgüven yaratır.
e- Planlama hata yapma riskini azaltır.
Nasıl sorusuyla düşünmeyi öğrenelim. Nasıl hızlı ve doğru karar verelim? Dürüst bir insanın davranışları nasıl olur? Kararlı bir kişi nasıl davranırdı? Aylık belirlenen ciroya nasıl ulaşılabilir?

Şimdi kendiniz ile amaçlarınız arasındaki rayları döşemenin zamanı geldi. Amaç belirleme ile geleceğe demir atmıştık, şimdi sıra geleceği planlamada. Geleceği denetlenemeyeceğini biliyoruz. Bunun için esnek, bol seçenekli planlar düşünülmesi şart. Unutmayınız ki bir ömrü planlıyorsunuz. Planlılığınızın işe yararlılığı bilgilerinizin miktarı ve doğruluğu kadardır.

Biliyoruz ki beynimiz soru, cevap yöntemiyle çalışır. Yani soru sorar cevap verir; o cevaptan yeni bir soru türetir ve yeni bir cevap bulur. Sosyal başarının değişen taktik ve çözümlerini değil değişmez soruları beyninize yerleştirin. Başarıyı ezbersiz öğrenmenin yolu budur.

Başarı bir denge oyunudur. Doğru zamanda, doğru yerde, doğru işi, doğru şekilde yapabilmek gerekir. Bu kadar çok “doğru”nun rol aldığı bir oyunda her zaman daha çok bilgiye ihtiyaç vardır.

Nasıl sorusu kadar önemli olan bir diğer soru da “Tam olarak nedir?” sorusudur. Bu soru bize gerçekleri tanımlar. Şimdiye kadar yaptığımız işlemler genelde istek ve beklentileri ortaya çıkarmaya. Formula etmeye yönelik olduğu için bazı kişilerde mantıksız gerçekçi değil gibi nitelenebilir. Oysa doğru başarıda önemli olan doğru davranışı doğru zamanda, doğru sırayla yapmaktır. Biz de amaçları gerçekçilik, olabilirlik denetiminden geçirmeyi biliyoruz, ancak en başta yapmak diktiği fidanı her gün toprağından çekerek, köklerinin ne kadar uzadığını kontrol etmeye benzer. Önce hayalleri büyütmek, zihin güçlerini uyandırmak gerekir. İkinci adım ise hayal gücünün ağzına mantığın gemlerini takmaktır. Şimdi yine akıl defterini karalama zamanı! Önce kısa, orta, uzun dönem amaçlarınızı ve hayat amaçlarınızı düşünün……
1- Avantajlarınız neler? Başarabileceğiniz yönündeki belirtiler neler? Hangi özellikler sizi rakiplerinize karşı bir adım öne geçirebilir?
2- Dezavantajlar neler? Başaramayacağınızı işaret eden göstergeler neler?
3- Amaçlarınıza ulaşmak için kullanabileceğiniz aktif ve pasif kaynaklarınız neler?
4- Amaçlarınızla aranızdaki engeller neler? Amaçlarınıza ulaşmanızı en çok engelleyen şey nedir?

Unutmayın ki engellerin büyük almasının nedeni amaçlarınızın küçük olmasıdır. Amaç büyüdükçe engeller kişinin gözünde küçülmeye başlar.

Planlamada en önemli noktalardan birisi de belirlenen hedefin ne zaman gerçekleşmesi gerektiğini tesit etmektir. İşlerin sürüncemede kalmaması için, planlama yaparken her faaliyet takvime bağlanmalıdır. İşleri takvime bağlamanın en önemli yararı kişinin performanslarını göstergesidir. Başarı istenilen şeyin istenilen şeyin istenilen sürede bitirilmesidir.

Hayatın planlamasında dikkat edilecek önemli noktalardan birisi de planlamanın bir sonuç değil süreç olduğu algılanmalıdır. Planlamak ve planlı yaşamak sizin için yaşam tarzı olsun. Önce düşünün, sonra planlayın; ama ardından hemen harekete geçin.