Sayın Vali; Değerli Siyasetçiler: Bunları Biliyor Musunuz?..

Milli Eğitim Bakanlığının; 13.04.2007. tarih ve 26492 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “M.E. B. Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama Yönetmenliği ile ilgili; Personel Genel Müdürlüğünce, yine aynı tarih ve976/21663 sayılı Yönetici Atama Konulu 2007/32 sayılı Genelgesi gereği;
81 İlin M.E. Müdürlükleri;’ Bakan Sayın Doç. Dr. Hüseyin Çelik’in; “Eğitim öğretimin olumsuz etkilenmemesi bakımından; gerek yürürlükten kaldırılan yönetmenlikle ilgili yargılama süreci, gerekse yeni yönetmenliğin hazırlık çalışmalarında gecen süreler dikkate alınarak, Yönetici Atama işlemlerinin en kısa sürede başlatılarak sonuçlandırılması, bu süreci olumsuz yönde etkileyecek tutum ve davranışlardan kaçınılması hususunda gereğini rica ederim.” Talimatıyla boş olan Eğitim Kurumlarının; Müdür, Baş Müdür Yardımcısı ve Müdür Yardımcılarının atamalarını başlattılar..
Bakanın talimatına uyan birçok İlin M.E. Müdürleri kendi illerindeki atamaları yeni yönetmenliğe göre yaptılar. Zira Bakanın altını çizdiği Yargılama Süreci, Sendikaların açtığı Yürütmeyi durdurma kararına yakalanmadan, Gelecek on, onbeş yılın M.E. Kurumları Yöneticilerini atayıp, sıkıntı çekmemek düşüncesindeler.
Bu Yönetmelik Doğrudur, yanlıştır bu apayrı bir tartışma konusudur. Ben yönetmeliğin Edirne İl Merkezindeki uygulama şekliyle ilgileniyorum..
Bu Yönetmenliğe göre; Okul Müdürlerini İl ve İlçe M.E. Müdürlüklerinin önerisi ve Vali’nin onayı, Müdür Yardımcılıklarını ise Kurum Müdürlerinin önerisi ve Milli Eğitim İl Müdürünün uygun görüşü ile Vali onayı yeter diyor.
Bu yönetmelik ve Genelgeye uyarak, İlimizdeki bütün M.E. kurumlarından, Müdür Baş Yardımcılıkları, Müdür Yardımcılıklıları için Kurum Müdürlerinin Talepleri istendi ve aynı anda toplanan talepler doğrultusunda Atamaların bir çoğu Vali onayına sunuldu..
Bir kısım diyorum çünkü; Atamalardan Sorumlu M.E.İ.Müdür Muavini Kurum Müdürlerinin önerdiği adayların bir kısmını beğenmemiş olacak ki;(gerekçesi şimdilik bende saklı) Vali onayına sunmadı ve bekletmeye aldı!!!!
04.05.2007. Cuma günü telefonlara çıkmayan M.E.İ.müdür muavini Hüseyin Günay; kendisini arayanlara 07.09./05/2007 tarihleri arasında izinli olduğunu,Perşembe.Cuma günüde Anakarada görevli olacağını söyletti!! Şimdi ne var bunda diyeceksiniz… Onuda anlatayım.
Marifeti kendinden malum müdürümüz kurnaz’a; Bu Yönetmenlikle ilgili Sendikaların açtığı yürütmeyi durdurma davası karar aşamasında her an sonuçlana bilir. Muhtemelen vede kuvvet’le ihtimal mahkeme Yürütmeyi Durdurma yönünde karar verecek. Böylece Hüseyin Günay’ın ile uygun görüp atamasını Vali onayına sunduğu kişiler hak sahibi olurlarken, Süreç durduğu için Hüseyin bey in oyaladığı ve sumen altı ettiği taleplerin sahipleri de Hak Mağduru olacaklar!!!
Kendi çevresinde; Bana rağmen Edirnede atama yapılamaz. Diyecek kadar havalar estiren Günay, seçim atmosferini fırsat bilip onunla birlikte adı anılan Bürokratlarla, Siyasetçilerin haksız yere Edirne kamuoyunda eleştirilmelerine sebebep olduğunu biliyor ve umursamıyor!!
Bu anlattıklarımı bütün M.E. Camiası biliyor..Biliyor da; ya herkes icraatlarından memnun oldukları için ses çıkartmıyorlar, yada hakikatten dokunulmaz bir M.E Müdür muavinimiz var!!
Bekleyip göreceğiz bakalım… M.E. deki atamaların altından neler çıkacak…