Yarış Başlıyor…

Bu gün siyaset tarihimizin önemli çıkış noktalarından biri olarak tarihe geçecek bir gün olacaktır!
Yaklaşan Yerel Seçimlerde, Aday Adayı olacak AKP lilerin başvuru tarihi bu gün olarak belirlendi! Ben bu yazıyı kaleme alırken, AKP İl Başkanı Sayın Ayhan Demir yapacağı basın toplantısının son hazırlıklarını yapıyordu.
Saat 13.00 te başlayacak olan toplantıda Mart 2009 da yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili Start’ı verecek olan Demir; siz bu yazıyı okurken, 2 gün sürecek İl Başkanları toplantısı için Ankara da olacak.
Halen AKP Edirne İl Başkanlığı görevini sürdüren Demir; gönlünden geçse de, AKP teamüllerine göre, İl Başkanı olarak beklide son kez gittiği Ankara ya Başkanlık için aday adaylığını açıklayamamanın burukluğu ile gidecek.
Ankara da yapacağı görüşmelerde, Başkan adaylığı için de temaslarda bulunacak olan Demir’e, Genel Merkezin aday adaylığı için göstereceği tavır oldukça önemli. Başkan Edirne ye bu güne kadar yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür edilip, Edirne il kongresini yapmak üzere aramıza gönderilebileceği gibi, Edirne belediye Başkan Aday adayı olarak ta gönderilebilir.
Bence burada takdirle karşılanacak olan en önemli şey; Sayın Ayhan Demirin duruşudur; “Ben, bu güne kadar parti genel merkezim ne emrettiyse, onu yapmak için büyük bir şevkle çalıştım. Bundan sonrada tavrımda bir değişiklik olmayacaktır. Benim gönlümden aday adaylığı geçiyor. Ama belirleyici olacak olan AKP Genel İdare Kuruludur. Bu manada dün nasıl düşünüyorsam bu günde aynı duygularla içersindeyim! Partimin emrindeyim!” Diyecek kadar davasında sadakatli!
AKP’deki gelişmelerle, Ayhan Demir’in siyasi akıbetini bir kenara bırakırsak; AKP de başlayan bu seçim seferberliği, bir anda ülkemizi seçim atmosferine sokacaktır! Yani Yarış başlıyor…
Bu günden yarına yerel seçimlere kenetlenerek gidecek bir gündemin içine giriyoruz. Siyaset sahnesi hiç görmediği kadar hareketli günler görmeye hazırlanıyor! Sizlerde hazır olmalısınız! Siz bu yazıyı okurken siyaset kazanının altı yanmaya başlamış olacak! Ne zaman kaynamaya başlar hep beraber bekleyip göreceğiz!
CHP, MHP ve DSP yerel seçimler için henüz arayışlarını bitirmemişte olsalar, AKP nin bu hamlesinden sonra çalışmalarına hız vereceklerdir! DP(DYP) ve ANAVATAN Partilerinde henüz bir hazırlık gözlemlenmese de, bu seçimlerin kaderini bu partilere gönül vermiş insanların belirleyeceğini görmemek için kör olmak gerekir diye düşünüyorum!
Bu seçimleri farklı yapacak etkenlerden biride merkez sağ seçmenlerin alacağı tavır olacaktır! Bu günden yarını kestirmenin zor olduğu ülkemiz siyasetinde çok önemli (!) değişiklikler olmazsa merkez sağ seçmen; ya AKP de saf tutup önümüzdeki genel seçimlere oradan çıkış arayacaktır! Ya da MHP ile CHP arasında tercih yapıp AKP ye tavrını koyacaklardır!
Bunun için yarın karşınıza çıkacak olan AKP, CHP ve MHP kadroları içersinde DP (DYP) lilerle ANAVATAN lıları görürseniz hiç şaşırmayınız! Yaşanacaklar şimdiden Ülkemize hayırlı olsun…..