Vali Bey Haklı, Halk Eğitim Farklı!!!

İçeriği Paylaş...

Valiliğin 2006 yıl faaliyetleriyle ilgili kitapçığına fırsat buldukça bakıp 2007 yılı il programına geçişin alt yapısını değerlendiriyorum. Bu değerlendirmelerde Yaptığım en önemli tespiti sizlerle paylaşmak istedim.

Sayın Miroğlu ile gazetem için yaptığım röportajda bana, “en büyük sıkıntım; işsiz vatandaşların taleplerine cevap veremiyorum, bu beni çok üzüyor. Gerçi ilimde çok şükür aç insan yok ama sadece yemek vermek yetmez. Biz bu insanlara balık verip bir gün karınlarını doyurmak yerine, balık tutmayı öğretmeliyiz.” Demişti.

Dediğini yaptı…Ve Bu iş için Halk Eğitim Merkezini tam kapasiteyle çalışacak şekilde donatıp, Edirne halkımın hizmetlerine sunmakla işe başladı.

Biz bu sohbeti yaptığımızda; Halk Eğitim Merkezi bir yıl içinde 70 civarında meslek edindirme kursu açarken, bu gün 320 adet, evet yanlış okumadınız Edirne il merkezinde 320 adet MESLEK EDİNDİRME VE EĞİTİM KURSU açılmış durumda. Daha 2007 yılının başında olmamıza rağmen, şimdiden, 7000 Edirnelinin Eğitim Hizmeti aldığı bu kurslarda hemşerilerimiz; Tekstil sanayi makinesi Kullanma, Özel Hasta Bakıcılık, Bilgisayarlı Muhasebecilik, Yabancı Dil Öğrenme(Bulgarca, yunanca, İngilizce ve Rusça) Mis Meyve Sabunu Yapımı, Biçki Dikiş, Nakış, Kuaförlük, Emlakçilik, Diksiyon, Folklor Öğretmenliği, Kalorifercilik, Bilgisayar operatörlüğü, Gitar ve Saz Gibi Enstrüman Kullanma, Avcılık gibi meslek eğitim kurslarıyla birlikte; Sağlıklı Beslenme, Bulaşıcı Hastalıklara karşı Alınacak Tedbirler, İlk yardım, Anne Çocuk Sağlığı ve Sigaranın Etkileri gibi temel eğitim bilgileri de alıyorlar.

Ayrıca; Halk Eğitim Merkezi ile Ceza evi ve Meslek Odaları arasında yapılan ikili çalışmalarla. Aşçılık, Garsonluk, Ön Büro Hizmetleri ve Okuma Yazma Kursları gibi çalışmalarında yapıldığı Halk Eğitim Merkezi, bunlarla birlikte 5000 kişilik açık öğretim ilköğretim ve lise öğrencilerine de hizmet verecek kadar yoğun bir tempoyla çalışıp ilimizde büyük ihtiyaç olan Ara Eleman yetiştirmeyi başarıyla yürütüyor.

Bu kurslardan özellikle Sanayi Makinesi kullanma belgesi alan yaklaşık 250 kişi şuan ilimizdeki çeşitli fabrikalarda kalifiye işçi olarak çalışıyor. Özel hasta bakma belgesi olanların tamamı çalışıyorlar. Ayrıca Bilgisayarlı Muhasebe ve Bilgisayar Operatörlüğü belgesi alan kursiyerler iş başvurularında öncelikli eleman statüsüyle daha rahat iş bulabiliyorlar. Emlakçilik ve Kuaförlük belgesi olanların yeni iş yerleri açması şehrimiz için istihdam açısından önemli bir kazanımdır.

Bütün bunlar alt alta yazılınca; insan şunu demeden yapamıyor.
VALİ BEY HAKLI.. HALK EĞİTİM FARKLI!!!
Özetle ;Yiğidi hançerlemeye çalışanlar hakkını yemesinler..!!!
Halk Eğitim Merkezi olmuş; İŞ ve İŞÇİ BULMA KURUMU…
Gönül gözü kör olanların; yapılan hizmetler”Acar Yüreğirciğini …………. ……….”