Teşekkürler TRT !

Yaşam
İçeriği Paylaş...

Genel Müdürlük seçimlerinin yeniden başladığı TRT uzun süredir başta bazı grupların ve izleyicilerinin istekleri doğrultusunda uygulamayı planladığı 7’den 77’ye programını yeniden ekrana getirdi. Mayıs ayında dile getirdiğimiz konuya ilgisiz kalmayıp kısa sürede çalışmalara başlayan TRT’ye teşekkür ediyoruz. “TRT ve Manço’ya Vefa” adlı yazımıza bu yönde çok büyük destek sözleri gelmişti.

Barış Manço Mix web platformu üyeleri de yıllarca bu konu üzerinde bazı projelerin olması gerektiğini vurgulayıp durdular. Bu konuda ilgili mercilere devamlı surette isteklerini bildirmekten uzak durmadılar.

Mayıs ayındaki yazımıza gelen tepkiler de bu çerçevede kapsamlı çalışmaların başlatılması yönündeydi. Kimileri ilgili yerlere isteklerini bildirmiş, kimileri ilgili makamlarla birebir görüşmüştü. Bu kolun güçlü temsilcilerinden Savaş Manço ağabeyimiz de Tac Mahal’deki yazılarında çoğu zaman değiniyor bu konulara. Kendisi Belçika’da yaşamasına rağmen elinden gelen her türlü imkanı seferber etmekte. Geçenlerde Türkiye’ye gelmişti. Beraberinde ise merhum Barış Manço’nun Avrupa kolu olan Altın Çocuklar – Avrupa Ekspres ile…Avrupa Ekspres, Kurtalan Ekspres’in Avrupa uzantısıydı. Kurtalan üyeleri Avrupa’daki konserlere çıkamadığı zaman bu Altın Çocuklar sahnelerde yer alırdı. Bizi bu grupla Savaş Manço tanıştırıyor. İzmir çıkışlı ve Kemal, Cemal ve Recep Işık ile başlayan grup 1974’de Almanya’da Mönchengladbach kentinde kuruldu. Altın Çocuklar Barış Manço’ya Avrupa’da 8 kere tek başlarına, 11 kere de Kurtalan Ekspres ile beraber eşlik ettiler. Meşhur Japonya turnesinde Altın Çocukların 2 elemanı Kurtulan Ekspres’e katıldı. Grubun çok değişik bir özelliği de şu : Bizim alışık olduğumuz bir durum vardır. Gruplar bir parçayı sahnelere çıktığında farklı tarzda çalarlar. Fakat Avrupa Ekspres öyle değil. Onlar, Manço’ya ait parçaları aynı şekliyle çalıyor ve o keyfi insanlara tam tamına yaşatıyor.

Grup üyelerinin de sitemi var aynı bizlerde olduğu gibi. Değerlerimize maalesef sahip çıkamıyoruz. Bu yönde Altın Çocuklar’ın Kurtalan Ekspres’e de göndermesi oluyor tabii.

İlla ki toplumda belirli kesimlerin değerlerimizi yaşatmak için yoğun çalışmalara girmesinden ziyade bu gücü elinde bulunduran yetkili makamların bazı işlerin temelini atıp binayı halka bırakması lazım. Bu konuda endişe etmeye hiç gerek yok. Bizim halkımız değerlerine sahip çıkar. Yeter ki imkanlar sunulsun.

İzmir’de ve Antalya’da konserler veren Altın Çocuklar şimdi Avrupa’ya döndü. Savaş Abi’nin bana belirttiği bir isim var. Antalya’da kendilerine hiçbir yardımı esirgemeyen Bedri Yalçın bey. Buradan kendisine de teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bizlerle iletişim kuran genç arkadaşlardan da ricamız, ne yapıp edip bir yerden koyulsunlar yola. Onlar da soruyor zaten : “Ne yapalım?” diye. Hollanda’dan Ercan Şahin kardeşimiz de bu şevkli insanlardan. Kendine ait plan-projesi olan ve kısa zamanda bunları uygulamaya gönüllü gençlerimizden biri… Arkadaşlarımız Savaş abi ile iletişimden başlayabilirler mesela… Çünkü onun gerçekleştirmek istediği çalışmalara destek olmak da bu yolda yapılacak en iyi işlerdendir. Japonya’nın senelerdir unutmadığı, dergilerinde halâ yer verdiği bir insanı bizler seneler sonra kendimize gelebildiğimizde hatırlıyoruz. Tabii ki Manço bunlardan sadece biri. Ülkemiz her dalda nice büyük isimler yetiştirdi. Ölümü beklemeden birşeyler yapmak lazım. Giden gidiyor ardından ağlamak fayda etmez. Geçenlerde Cihat Tamer ağabeyimizin de bir sitemi olmuştu ilgili makamlara : “Değerlerimize sahip çıkamıyoruz !” diye…

Olumlu adımlarından dolayı TRT’ye teşekkürlerimizi sunarken, elinde imkânı olan diğer kişi ve kurumlardan da bir an önce harekete geçmelerini diliyoruz.

Mehmet Fatih ÖZTARSU
http://www.tacmahal.org/yazar.php?id=686