SVETİ GEORGİ BULGAR KİLİSESİ

Tarihi Kiliseler ve Sinagoglar
İçeriği Paylaş...

Sveti Georgi Bulgar Kilisesi, Edirne’de Bulgarların yaşadığı yıllarda Vali Rauf Paşa, Sultan Abdulhamid’in iznini alındıktan sonra Bulgar vatandaşların ibadet edebilmesi için bir kilise yaptırmıştır. Kilisesi‘nin yapımına 23 Nisan 1880’de başlanmış, aynı yıl bitirilmiştir.

1889′da dekore edilen kilisedeki yazılar Slav Bulgarcası ile yazılmıştır. Daha önce aynı yerde bulunan kiliseden kalma bazı tablolar mevcuttur.

Sveti Georgi Bulgar Kilises

1880’de açılan kilisenin papazlığını, Peterberon Erkek Sanat Lisesi’nin müdürü üstlenmiştir. Balkan Savaşı başladığında okul kapanmış, müdür İstanbul’a göç etmiş, kilise papazsız kalmıştır. Okulun son öğrencilerinden biri, şimdiki papaz Aleksandır Çıkırık’ın babası Filip Çıkırık’tır. Kilise cemaati yöneticiliği yapmış, papazlar yetiştirmiş bir aileden gelen Filip (Aleksandır Çıkırık’ın babası), görevi üstlenmiştir.

Selimiye Camii İmamı Nadi Ersoy (solda) ve Sveti Georgi Bulgar Kilisesi Rahibi Alexander Çıkırık (sağda) birlikte. (Selimiye Camii’nin karşılaştığı sorunlara dikkat çekmek için düzenlenen mitingde. 09 Nisan 2012)

Sveti Georgi Bulgar Kilisesi ,1940’lı yıllarda, bakımsızlıktan harabeye dönene dek kilisede kesintisiz ibadet yapılmıştır. Balkan Savaşı’ndan sonra Edirne’de cemaat yok denecek kadar azalmıştır. Uzun zaman kapalı kalan kilise 9 Mayıs 2004 tarihinde eski Bulgar kralı ve zamanın başbakanı Simeon Sakskoburgotski’nin de katılımıyla tekrar açılmıştır.