Siyasette Helallik Alanlar, Helallik Arayanlar, Ankara’dan Helallik Getirmeye Çalışanlar…

Siyasette Helallik Alanlar,
Helallik Arayanlar,
Ankara’dan Helallik Getirmeye Çalışanlar…

Bizde Adettendir; yola çıkacaklar, askere gidecekler, gurbete çıkacaklar, hac’a gidecekler, siyasete soyunacaklar; eşini dostunu ziyaret ederek helâlık alırlar. Yapılan bu ziyaretlerden alınan manevi güçle çıkılan yolda, insanımız işlerinin daha iyi gideceğine inanır. Siyasette delegeden, partiliden, il ve ilçe teşkilatlarından alınan helallik le hayır duası, siyasetçiye ana babanın hayır duası kadar gereklidir. Partiliden alınan helallik siyasetçinin gücü kuvveti olur. Bu öylesine etkilidir ki, siyasetçiye yol haritası olur, önüne çıkan kapıların anahtarı olur, şifresi olur. Olur da; O manevi güç ancak yapılan ziyaretlerden alınan helallikle kullanılabilir.

Cumhurbaşkanlığı kriziyle başlayan Erken Seçim Süreci, bir anda siyasi kulisleri allak bullak etti! Görünen o ki; Edirne de siyasete soyunanların içersinden birkaç tanesini saymaz isek, hiç kimse Kasım’dan önce seçim beklemiyormuş! Bizim adaylarımızın beklemediği sadece erken seçim değilmiş tabiî ki. Sanal Muhtıranın’da tetiklediği Sağda ve solda birleşme arayışlarına da, bizim Milletvekilli adaylarımız pek ihtimal vermiyorlarmış meğer!!

AK Parti hariç bütün Partilerin İl Başkanlarının Aday adaylığı için görevlerinden istifa etmelerinden yola çıkarsak, önümüzdeki günlerde ilimiz siyasi arenasının toz duman olacağını görmek hiçte zor değil..

Özellikle CHP de aday adaylığını ilan edenlere bakılırsa ve bence kaçınılmaz olan solda CHP, DSP birleşmesi gerçekleşirse, CHP tabanının tepkisi ne olur bilemem ama şu anki CHP Edirne ili üst tabakasında tamiri zor yaralar açılacağa benziyor! CHP için şu anki haliyle(!) GİK üyesi olması sebebiyle birinci sıra için büyük avantajı olan Sayın Rasim Çakır ve onun desteğini aldığına inandığım Sayın Alaaddin Altındiş’in (bence) diğer adaylardan daha rahat helallik alacaklar gibi görünüyorlar.(tabiî ki köprülerin altından daha çok su geçecektir’)

DYP, ANAVATAN birleşmesiyle Edirne merkez sağ tabanda çok büyük ve güzel bir heyecan yakalandı! Edirneli bu birleşmeden oldukça memnun gözüküyor. Bülent ŞAHİNŞAH, Mehmet EREN, Mehmet SERİN ve Zekeriya KAYALAR daha şimdiden helallik almış gibiler. Helallik almak üzere Teşkilatlara ve Edirne deki güç odaklarına ziyarete gitmek üzere yeni yola çıkanların yanı sıra, direk Ankara’dan helallik(!) alıp, nasıl olsa Edirne’de DP’nin iki adayı garanti havasında olanlarla, el altından piyasaları gözetleyip, gelişmeleri kendi lehine çevirmeye çalışanlarıda gözden kaçırmamak lazım. Özellikle ANAVATAN’da Partinin kapısını 5 yılda bi kere bile çalmayıp ta, Anakara’daki eski ANAP ilişkilerinden MESUT(!) olanların ince hesaplarına ve herkesin dilinde dolaşan ( dedikodu da olsa) Sayın Ali AYAĞ’ın aday olacağı söylentilerini dikkatle izlemek lazım!!

AK Partideki gelişmeler ve Ali AYAĞ’ın sessizliğinin arkasındaki Siyasi manevraların genel bir yorumunu; Sayın AYAĞ meydanlara çıkıp açıklamadan, bakarsınız ben sizlere anlatırım..! AKP’de İl Başkanı Av. Ayhan DEMİR ve İl Genel Meclis Başkanı Av. Müjdat KAHVE’nin Milletvekilliği adaylığından Sürpriz bir şekilde geri çekilişlerinde, Kim ya da Kimlerin rolü var. Neler oldu veya Neleri gördüler de aday olmadılar gibi soruların hepsine cevap arayacağım yazımı; Şu an üzerinde çalıştığım M.E.İ Müdür Muavininin İcraatlarıyla ilgili çalışmamın bitmesinden sonra sizlerle paylaşacağım!

Şimdilik hoşça kalın…