Öğrenci evi

Yaşam
İçeriği Paylaş...

Öğrenci evi demek, bir eve ait tüm tabuların yıkılabililirliği demektir.
Posterler ve duvar saati tavanda durur, portakal kasasında plaklar, en metalcilerin evinde bile dallı güllü koltuk örtüleri, balkonda depozitosu bir kirayı karşılayabilecek kadar boş şişeler, üst daireden kaçak çekilmiş kablolu TV, mutfakta biri diğerine benzemeyen bir yığın tabak ve promosyon marka ablemli bardaklar, yerdeki siyah minderlerle tezat evin demir başı koca kollu avizeler, her odada minumum 25 yaşında olan farklı farklı perdeler, dikey ve yatay tıkıştırılmış kitaplarla ve onlardan kalan yere konulmuş yarısı yakılmış mumlar, bir iki Kızılderili kartpostalı, kinder ya da tatoo oyuncağı, tuvalette muhakkak bir iki dergi, tuvalet kapısında bir iki uyarı yada bilgilendirme notu.
Öğrenci evi zil sesinin günün her saati duyulabileceği, istiap haddinin tahmin edilemediği ve bir gece uyumak için kalan insan sayısı rekorunun sürekli yeniden kırıldığı neşeli bir ortamdır.
Öğrenci evinde kimse kül döktü diye utanmaz. Öğrenci evinin her köşesinde yatılabilir. Her saat kalkılabilir. Kahvaltı 16.00’da öğlen yemeği 22.00’de ve akşam yemeği de 03.45’de yenilebilir.
Normal evlerin tersine faturalar sende 4 yada 6 kez ödenir. Bu ödemeler arası bazı gümler mum ışığında muhabbetle ve camiden su taşırken hem eğlenmek hem küfür etmekle geçer.
Öğrenci evinde hep fazladan giysi olur. Gelen unutur giden unutur, kocaman bir misafirden kalan eşyalar listesi oluşur.
Öğrenci evinde kesintisiz 24 saat muhabbet olur. Yorulan gider yatar yerini uyanan alır.
Öğrenci evi king demektir, tabu demektir, risk demektir, kirli çarşaflarda huzurlu uyku demektir. Sen bacısın ben kardeş aynı odada 20 kişi uyumak demektir. Perdelerdeki sarı sigara dumanı lekelerine bakıp görmemektir.
Öğrenci evi, beş sene elektirik süpürgesi ile tanışmasa dahi asla tozlanacak kadar yalnız kalmayan evdir.
Öğrenci evi, öğrencilikten çıktıktan sonra kıymeti on bine katlanan bir gençlik ateşi şöminesidir. Artık bir okulda kaydın yoksa ama SSK’da sicil numaran varsa ne kadar kasarsan kas ne o gümüşlüğünü tek kolonlu roadstar marka dandik müzik setiyle değiştirebilirsin ne de o yağlı boya tabloyu indirip, duvarına bantlı dünyayı kurtaran adamı yapıştırabilirsin.
Öğrenci evi 4 ile 10 yıllık bir saltanat sarayıdır. Bu evden mezun olmayan ANLAYAMAZ…