Muhallebici Kadir Bey

İçeriği Paylaş...

Kadir Bey …
Duyduk ki,onarım izni ile bir binayı 45 m2 den 150 m2 ye çıkarıyor muşsun.
Hem de,Kurul kararı alınması gereken Boğaz’da bir yalıda.
Hayırlı olsun.

İmtiyazlı ve ayrıcalıklı kişiler için yeşil alanlar üzerinde bazı oyunlar oynandığına ve imar planlarında özel değişikliklerin nasıl kılıfına uydurulduğuna dair değişik zamanlarda birçok haber okumuş ve işitmiştik.

Ancak, bunları ispat edebilecek makam ve yetkilerden mahrum olduğumuz için susmaktan ve kendi kendimize konuşmaktan başka bir şey de yapamamıştık.

Son günlerde basında çıkan;
Sizin de ortak olduğunuz söylenen Boğaz’daki bina büyütme haberleri üzerine ,bizzat sizler tarafından mağdur edildiğimiz bir imar olayını anlatma ihtiyacını hissettim.

Biz de sizler gibi,İstanbul’da en az 150 yıllık geçmişi olan bir aileyiz.Kocamustafapaşa semtinde o tarihlerden kalma 300 m2 arsa içerisinde iki katlı ahşap mütevazi bir evimiz vardı.1970’li yıllarda tüm komşularımız kat karşılığı yüksek binalar yaptırdı.
İmar planına göre komşularımız gibi bizde bina ruhsatı almamıza rağmen,Atalarımızdan kalan bu yeri bir gün kendi imkanlarımız ile yaparız diye beklemiştik.
Beklediğimiz o gün geldi diye 2005 yılında Belediye’ye baş vurduğumuzda,imar planlarının değiştirildiğini ve evimizin 90 m2 lik kısmı hariç,tamamının yeşil alan ilan edildiğini öğrendik.

O kadar yüksek binalar arasında,bizim 300 m2 tapulu malımız üzerinden gerçekleştirmek istediğiniz yeşil alan hayallerinizi anlamakta gerçekten zorluk çektik. Zaten bir yetkili de bizim evin esasen ,imar planlarında zorunlu olan yeşil alan miktarını tutturmak için bu kapsama alındığını yani işin gerçek bir yeşil alanla ilgisi olmadığını ve de mağdur edildiğimizi söyledi.

Madem öyle istimlak edin ve bedelini ödeyin dedik.Biz istersek alırız,şimdilik öyle bir niyetimiz yok.Nasılsa siz karşılıksız olarak terk etmek zorunda kalacaksınız,neden para verelim cevabını aldık.

Evet Kadir Bey;
Geçim derdi ile ömrü çalışmakla geçen dedelerimiz,Boğaz kenarında olmasa da alın teri ile bize Kocamustafapaşa’da bu kadar bir yer bırakabilmişlerdi. Ancak,sizler muhallebici dükkanı sayınızı arttırırken ve Boğaz’daki yerinizi büyütürken bize çocukluğumuzun geçtiği küçücük bir arsayı dahi çok görüp, resmi olarak elimizden aldınız.Hem de bazı yeşil alanların ve orman alanlarının ele geçirilip imara açıldığı ve gasp edildiği bir dönemde.

Kadir Bey anladığım kadarı ile ;
İmar planları bazıları adına rant kapısı olarak kullanılırken,sayenizde bizim gibi bazıları da bu değişiklikler yüzünden haksızlığa ve mağduriyete uğratıldı.Daha da doğrusu tapulu malımız elimizden alındı ve bir şekilde gasp edildi.
Benim söylenen başka usulsüzlükleri ispat edecek gücüm yok ama bizzat bize yapılan haksızlığı dikkate aldığımda;açıkçası imar planları üzerinde keyfi yaklaşımlar yapıldığını ve ciddi bir inceleme yapılırsa da BÜYÜK BİR ÇETENİN bile ortaya çıkma ihtimali olduğunu düşünüyorum…

Saygılarımla.