MEHMET ALI YAĞCI

MEHMET ALİ YAĞCI – 1961

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

600. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 23 – 24 – 25 Haziran 1961’de Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenmişti. Başpehlivanların taraf oldukları bir karmaşa içinde başlayan güreşlerde Samsunlu İbrahim Karabacak güreşlerden çekilerek sahayı terk etti. Eşleşmeler ve yenişmeler sonunda final güreşinde, Balıkesirli Sındırgılı kardeşlerden ağabey İzzet Yağcı ile Mehmet Ali Yağcı karşı karşıya geldi. 3,5 saat süren bu güreşin sonunda, Ağabey İzzet Yağcı’nın kündesine topuk kesme oyunuyla karşılık veren MEHMET ALİ YAĞCI, 1961 yılı Kırkpınar Başpehlivanı oldu.

Güreşçi bir ailenin çocuğu olarak 1937 yılında Balıkesir Sındırgı Alacaatlı köyünde doğdu. Babası Ali Pehlivan ile ağabeyi İzzettin Pehlivan olmaları nedeniyle Mehmet Ali’nin güreşe uyum sağlaması, oldukça kolay oldu.Mehmet Ali Yağcı, Sındırgılı Şerif Pehlivanın çırağı olarak güreşe başlamış 1961, 1962 ve 1964 yıllarında Kırkpınar başpehlivanı olmuştur.

Boyu ve gücü ile tam bir yağlı güreş pehlivanıydı. Efendiliği ve dürüstlüğü ile de tanınan Yağcı, güreşi bıraktıktan sonra uzun yıllar Kırkpınar’da kule hakemliği yapmıştır.

Mehmet Ali Yağcı, Güreş Federasyonu’nca Antalya’nın Elmalı Yeşil Yayla Güreşleri hakem heyetine çağrılan Mehmet Ali YAĞCI orada Cuma namazından çıkarak Sian-ı Ümmi Türbesi’nde dua ederken geçirdiği kalp krizi sonucu 48 yaşında rahmetli oldu. Cenazesi Balıkesir’e getirilerek 06 Eylül 1985 günü Başçeşme Mezarlığı’nda toprağa verildi. Öldüğünde 48 yaşında idi.

Mehmet Ali Yağcı Ve Oğlu Başol Yağcı ile
Mehmet Ali Yağcı Ve Oğlu Başol Yağcı ile