İBRAHİM KARABACAK

SAMSUNLU İBRAHİM KARABACAK – 1960

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

1960 yılı 599’uncu Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri 10 – 11 – 12 Haziran 1959 tarihlerinde yapılmak üzere kararlaştırılmasına rağmen hazırlıkların bitmemesi nedeniyle 24 – 25 – 26 Haziran 1960 günlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılmıştı. Başpehlivanlık Boyu Güreşleri çok çekişmeli ve iddialı bir ortamda yapılmıştı.

Özellikle Balıkesir Sındırgılı Mehmet Ali Yağcı ile Samsunlu İbrahim Karabacak arasında yapılan güreş, kendilerini olduğu kadar Hakem Heyeti’ni de çok yormuştu. İki güreşçinin birbirine çeşitli oyunlarla dalmaları seyircileri heyecana getirmiş ve bir ara her iki güreşçi saha kenarındaki tellere düşerek birlikte yere yıkılırken Mehmet Ali Yağcı takla atarak yere düşünce bir miktar açık görünmüş ve itirazlar olmuşsa da Hakem Heyeti kabul etmeyip oyunu saha ortasında yeniden başlatmıştı.

Oyunun seyri normal şartlarda devam ederken İbrahim Karabacak bir ara Mehmet Ali Yağcı’ya iç kazık vurduktan sonra ters kepçeden yoklayıp onu boşaltarak iç kündeye alıp aşırırken her ikisi de hafif açık görünmüşler, Mehmet Ali Yağcı galip geldiğini belirtip yendiğini ilan ederek selamı çakmıştı. Ancak, Hakem Heyeti bunu kabul etmeyerek onu saha ortasına çağırmış, gelmeyince de 10 dakikalık bir süre vererek ısrar ederse yenik sayılacağını anons etmişti. 10 dakikanın sonunda Mehmet Ali Yağcı sahaya geri dönerek İbrahim Karabacak’la yeniden tutuşmuştu. Uzun süren kapışmanın sonunda Mehmet Ali Yağcı pes edince final İbrahim Karabacak’la Kara Hasan Acar arasında yapılmıştı. Güreşin sonunda İBRAHİM KARABACAK Kara Hasan Acar’ı yenerek Kırkpınar Başpehlivanı olurken, Mehmet Ali Yağcı ise beşinci sırada yer aldı.1

(1) Edirne Gazetesi: 27.06.1960 – Sayı: 146