KORKARIM…

Vakit gazetesi’nin geçen hafta sonu attığı manşet aynen şöyle:
“Olay PKK’ya üstlendirildi.”
İsveç’te yaşayan Kürt aydın Kemal Burkay, PKK’nın üstlendiği Tokat’taki saldırıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. ”
Dikkatinizi çekerim. PKK üstlendi değil, “üstlendirildi”. Öyle ya Vakit gazetesine göre de, PKK masum bir örgüt, kendiliğinden eylem yapacak değil ya.
Kürt aydını denen bu kişinin açıklamalarını meşhur bir köşe yazarı da esas alıp, sanki daha önce hiç eylem yapmamış gibi olayı PKK’nın provakasyonu olarak değerlendirmeye çalışmış. Kim mi ?
Kim olacak. Cengiz ÇANDAR.
İnsanlarımızın kafasını bulandıracak, kuşku uyandıracak ve güveni sarsacak söylemler bunlarla sınırlı mı ? Elbette hayır.
Cumhurbaşkanı Gül,
Başbakan Erdoğan,
Başbakan Yardımcısı Arınç,
Bakan Çelik,
Bakan Günay ve özellikle AKP mensubu birçok yetkili de yaptıkları açıklama ve söylemler ile bu eylemi sanki PKK dışında birilerinin yapmış olabileceği izlenimi yarattılar.
Ergenekon gibi bir davanın devam ettiği, at izi ile it izinin birbirine karıştığı, bölücülerin etrafı yakıp yıkmak için bahane aradığı böyle hassas ve gergin bir ortamda yetkili kişiler bile böyle konuştuklarına göre ciddi anlamda bir bildikleri var demektir.
O halde yetkililer bu söylemlerine esas olan başka ne biliyorlarsa söylesinler ki, bizler de gerçeğin ne olduğunu açık ve net bir şekilde anlayalım. Eğer bu yorum ve söylemler başka bir şey bilmeksizin öylesine yapılıyorsa, işte o zaman durum vahim.
Hem de çok vahim.

Neden mi vahim ?
Devlet’in Güvenlik Güçleri’ne ve özellikle Silahlı Kuvvetlere karşı psikolojik savaş yürüten cumhuriyet karşıtları ve bölücüler bu söylemlerden cesaret aldıkları için vahim.
Neden mi vahim ?
Bazı işgüzarların, kendilerine vazife çıkarıp zorlama yaklaşımlarla ve ısmarlama senaryolarla, bu söylem ve yaklaşımları doğrulamak için eylemle ve gerçekle ilgisi olmayan bağlantı ve ilişkiler çıkarmasından korkarımda onun içi vahim.
Neden mi vahim ?
Bu tür bilinçsiz ve mesnetsiz söylemler, Devlet’in Güvenlik Güçlerine olan güveni sarstığı ve insanlarımızın da kutuplaşmasına neden olduğu için vahim.
Neden mi vahim ?
Ülkemizi yangın yerine çeviren bu üzücü ve olaylı günlere, benzeri sorumsuz söylemlerden cesaret alarak ortaya çıkan bölücü gizli tanıklar, moda deyimle sözde Kürt aydınlar ve yurt dışına kaçmış tanıkların ifadesine göre yapılan suçlamalar sayesinde getirildik de onun için vahim .
Evet gerçekten, son gelişmeler çok vahim…
Kısacası ;
Nereden ve kim olursak olalım hepimizin bu Ülkenin evlatları olarak, çok dikkatli, sorumlu ve duyarlı davranması gereken bir dönemdeyiz.
Huzur ve güven dolu mutlu günler dileği ile. .