Kamu Görevlisi’nin Onurunu Koruyan Mahkeme Kararı…

Bir kısım basında geçen haberler sayesinde kamuoyuna açıklanmakla birlikte, gözden kaçma endişesi ile bir mahkeme sonucu hakkında özellikle Komutanım Yaşar BÜYÜKANIT’a bilgi vermek amacı ile bu satırları yazıyorum.

Sitesinde yayınladığı başkasına ait bir yazıda, kamu görevlisine hakaret edildiği iddiası ile Oğlum Behiç GÜRCİHAN hakkında açtırdığınız dava sonuçlandı.

“Beş yıl içinde aynı suçu tekrar işlememek kaydı ile uygulamaya geçilmeyeceği ifade edilen 11 ay 20 gün hapis cezası ve siyasi haklarını kullanamayacağı” yolundaki karar kendisine tebliğ edildi.

Yetiştirildiği değerler nedeni ile, Ulusal ve Milli bir zihniyete sahip olan oğlumun, internet sitesinde özellikle ülke sorunlarına duyarlı yazılar yazmakta olduğu ve benzeri yaklaşımdaki diğer şahısların yazılarına da sitesinde yer verdiği bilinmektedir.

Şunu açıkça ve rahatlıkla ifade edebilirim ki ;
Muhalif yaklaşımının derecesi açısından zaman zaman kendisini tenkid etmeme rağmen; özellikle sorunları tespit, öngörü ve değerlendirmeleri konusunda oğlumun iyi bir düşünür olduğuna inanıyorum.

Bu inançla, her zaman ve her türlü şart içerisinde oğlumun yanındayım.Ülke yararına olduğunu bildiğim ve inandığım düşünce ve yaklaşımlarını da destekliyorum .

Özellikle Irak’ın Kuzeyindeki gelişmeler ve PKK terörü konusunda geçmiş yıllarda yapmış olduğu tespit ve değerlendirmelerin,sözüm ona televizyonlardan inmeyen birçok strateji uzmanından çok daha isabetli olduğu, bugün geldiğimiz noktada açıkça ortadadır.

Ülke sorunlarına duyarlı bir genç olan oğlumun, kendisinin olmadığı bir anda sorumlu olduğu siteye konan bir yazı sonucu, Kamu Görevlisine hakaret iddiası ile ceza alması, fikir ortamında vermeye çalıştığı mücadelenin önemine ve özüne etki etmese de,genel anlamda elbette üzücü ve moral bozucudur.

Yaşanan olay ve sonucu nedeni ile çok doğal olarak üzülmemize rağmen; bu konuda hukuki işlemi başlatan siz Komutan’ımızı, Kamu Görevlisinin Kimliği ve Onurunu korumak için, 2-3 bin okuyucusu olan bir internet site sorumlusu karşısında bile gösterdiği mücadeleci yapısı ve duyarlılığı nedeni ile kutluyoruz.

Oğlumun kendisini tam savunma fırsatı dahi bulmaksızın gıyabında almış olduğu bu ceza sayesinde;
– Kamu Görevlisine yönelik yıpratma faaliyetlerini önlediğiniz gibi,
– Özellikle,bir kısım Ulusal Basında Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik devam eden yıpratma faaliyetlerini önlemek adına, fazla dikkate almasalar dahi örnek ve kararlı bir duruş da göstermiş oldunuz.

Genel Kurmay Başkanlığı gibi yüce bir makamın talebi ve israrlı takibi akabinde verilen siyasi yasak kararı ile de ayrıca;
“Ulusal ve Milli değerlerin arkasında durmaya çalışan birinin yani oğlumun, ileride bir ihtimal de olsa, DTP’li bir vekilin yerine Meclise girme tehlikesine de böylelikle meydan bırakmadınız .”

Komutanım;
Silahlı Kuvvetlerin onurunu en az sizler kadar düşünen biri olarak,belirtmek istiyorum ki;
Heyecan ve toyluk kokan bir uslup hatası nedeni ile oğlumu mahkemeye veren saygın iradenin,esas olarak özellikle son dönemde Ulusal Basında Silahlı Kuvvetler ve bazı Komutanlar hakkında haklı ya da haksız devam eden hakarete varan yıpratıcı söylemler karşısında da aynı dikkati ve duyarlılığı göstermesi gerektiğine inanıyorum.

Son söz olarak da;
Kamu görevlisi onurunu ve askere olan güven duygusunu gerçek anlamda korumanın, ancak ve ancak basının hoyratça kullanabileceği yanlışlıklara fırsat vermeyen ve istismara zemin hazırlamayan ASKER ve DEVLET ADAMI YAKLAŞIMI ile sağlanabileceğini düşünüyorum.

Emeklilik yaşantınızın sağlık ve huzur içerisinde geçmesi dileklerimle saygılarımı sunuyorum.