“Her Canlı Bir Gün Mutlaka Ölür”…de

İçeriği Paylaş...

“Aşağıda ki yazıları okuduktan sonra sizde düşüneceksinizdir, en az benim kadar. Neden Obama 17 kamyon erzağı içme suyu dahil Türkiye’ye gönderdiğine, biz ülke olarak dışarıda güvence veremiyoruz.”
Önemli olan, yaşamını nasıl yitirdiğidir… Kaza ile ilgili bir sürü çelişkili bilgiler geldi sanki orada aciz, zor durumda olan insanlar yokmuş gibi… ve bu zor durumda olanların üzerinden siyaset yapmaya çalışanlar… Aslında da katiller onlar… Kaza olmaz mı olur; olabilir, en az zararla sıyrılmak önemlisi…
Bir sürü hata ve yanlışlarla dolu kurtarma çalışmaları. Bizim hangi yörede olduğumuzu ayna gibi yüzümüze yansıttı. Yardım alma ve yönlendirmede hata: Yardım çağrısından başlayarak konuyu açmakla başlıyorum. Herkesin bildiği gibi kaza sayısı ve ne olduğunu, nerede olduğunu söylemek. 112 aranmış burada ehli insanların olması gerekir hele, hele telefona bakan. Asıl suçlu o kişi sanıyorum işini hiç ciddiye almadan yapıyor. Kendisi yardıma muhtaç ama oturtturulmuş sa her şey mübah. İlköğretimde çocuklar öğreniyor nasıl ilk yardım çağıracağına ben kazazadenin imdat çağrısından mantık beklemiyorum çünkü şokta da olabilir önemli olan bu çağrıya kulak vermek.
Helikopter düştü 6 kişiyiz çağrısında yapılacak en öncelikli iş bugün kim geldi ve nereye gidiyoru acilen tespiti yapılması ve o güzergah aranması… 3000 kişi seferber olmuş ve hep kötü hava şartları söz konusuydu yanlış… keşke 300 kişi ile yola düşselerdi ama uyku tulumu ve çadır, yiyecek – içecekle beraber iyi bir donanımla 6 saatte bulunurdu burada laf olsun diye bir arama çalışması yapıldı. Görüldüğü gibi bizde ki teknolojik donanımdan o bölgede unutulmuş olması ne bir kar aracı gördük nede siste görüşü açan lambalar laf olsun gibisi bir arama çalışması. Düşünüyorum da içinde Erdoğan olsaydı böyle mi aranırdı?… bunlarınki de can.
Genel Başkanı Yazıcıoğlu’nu Kahramanmaraş’tan Yozgat’a götüren helikopter Göksun ilçesinin Çardak beldesi yakınlarında düştü. İlk olarak Yazıcıoğlu’nun da aralarında bulunduğu altı kişinin yaralı kurtulduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de kazanın hemen ardından devreye girerken resmi kaynaklardan gelen çelişkili bilgiler kafa karıştırdı. Yazıcıoğlu’nun durumunun iyi olduğu ve şuurunun açık olduğu belirtilirken daha sonra yapılan açıklamalarda ağır yaralı olduğu ifade edildi. Cumhurbaşkanı Gül de akşam saatlerinde kaza bölgesine ulaşılamadığını açıkladı.
Yazıcıoğlu, partisinin düzenlediği mitinge katılmak için bir özel şirketten (Esas Holding’e ait) kiralanan helikopterle Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine geldi. Karşılamanın ardından toplanan kalabalığa seslenen Yazıcıoğlu, siyasi hayatı boyunca hiçbir yüz kızartıcı işinin olmadığını belirterek, “Temiz siyaset yapmalıyız. Türkiye’de iktidarlar değişir, ama vergi kaçıranlar hiç değişmiyor” dedi.
İlk kez helikopter, “Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz” diyen Yazıcıoğlu, mitingin ardından Yozgat’ın Yerköy ilçesine gitmek üzere helikopterle Çağlayancerit’ten ayrıldı. Ancak 16.30 sıralarında Yazıcıoğlu’nun helikopterinin düştüğü iddia edildi. TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, “Bu bilgi bize de geldi. İHA muhabiri İsmail Güneş heliktopterde imiş. Bu arkadaş 112’yi arayarak helikopter düştü yaralıyız demiş. Sonra şarjı bitmiş” açıklamasını yaptı.
Çelişkili bilgiler. 1 Olayın ardından helikopterin Yerköy civarında dağlık araziye düştüğü yönünde bilgi geldiğini söyleyen emniyet yetkilileri ise jandarma bölgesinde arama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Güneş’in de kazada kendisi dışında herkesin öldüğünü bildirdiği öne sürüldü.
Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü yetkilileri de 13.30’da Kahramanmaraş’tan hareket eden altı kişinin bulunduğu helikopterin Yozgat’ın Yerköy ilçesi yakınlarında temas kesildiğini kaydetti. Daha sonra da Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterden, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesi ile Göksun ilçesi arasındaki Hacı Ömerli köyü mevkisinden sinyal alındığı bildirildi. Yozgat Emniyet Müdürü Ekrem Nalcı, Kahramanmaraş jandarması tarafından ambulansların bu bölgeye yönlendirildiğini söyledi.
Vali: Şuuru açık dedi, Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır da Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin BeritDağları Hacı Ömerli köyü civarına düştüğü bilgisinin geldiğini ve tüm arama kurtarma ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini açıkladı. Kayseri Valisi Mevlüt Bilici de 17.30 sıralarında yaptığı açıklamada “Bana gelen bilgilere göre, kurtarma ekipleri olay yerine ulaştı. Yazıcıoğlu yaralı, şuuru açık. Arkadaşlar kendisini hastaneye ulaştıracaklar. Henüz hastaneye kaldırılmadı” dedi. ( henüz bulunamamışlardı)
Çelişkili bilgiler 2 Daha sonra yapılan açıklamalarda da helikopterin düştüğü bölgenin jandarma istihbaratı tarafından yarım saat içinde tespit edildiği, emniyet yetkililerinin bölgeye ulaşarak Yazıcıoğlu ve diğer yaralıları Göksun Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı oradan da Kayseri’ye yönlendirildiği kaydedildi. Kayseri Valisi’nin verdiği bilgileri aktaran BBP yetkilileri de kazada yaralanan beş kişinin durumları hakkında bir bilgi olmadığını kaydetti.
Gül ulaşılamadı dedi, Cumhurbaşkanı Gül de 18.00 sıralarında yaptığı açıklamada kaza bölgesine henüz ulaşılamadığını açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de bölgeye ulaşılamadığını bildirdi, arama çalışmaları sürüyor…
Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü, sivil savunma ve kurtarma birliği, Jandarma birliği ve köy
korucularından oluşan arama kurtarma birliklerinin karadan olmak üzere, Genelkurmay Başkanlığınca gece görüş kabiliyetli bir helikopterin, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopterinin ve Emniyet Genel Müdürlüğünün bir
helikopterinin havadan olay yerine sevk edildiğini bildirdi.
BÖLGEYE GECE GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER GÖNDERİLDİ ( ama uçuş yapmadı, hava sisli)
Göksun -Çardak arasında asker, korucu ve vatandaşlar arama yapıyor. Bölgede fırtına başladı. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nce, kazanın olduğu bölgeye öncekilere ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir uçak gönderildiği bildirildi.
Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Sayın Muhsin Yazıcıoğlu’nun seçim gezileri sırasında kullanmakta olduğu bir helikopterle Kahramanmaraş ili
Çağlayancerit ilçesinden hareket ettikten sonra düştüğü haberi alınmıştır. Derhal koordinatlar tespit edilmiştir.
Sivil Savunma Arama ve Kurtarma birliği, Jandarma birliği ve köy korucularından oluşan arama kurtarma birlikleri karadan olmak üzere Genelkurmay Başkanlığınca gece görüş kabiliyetli bir helikopteri, Sağlık Bakanlığının ambulans helikopteri, Emniyet Genel Müdürlüğünün bir helikopteri olay mahalline sevk edilmiştir.
Bunlara ek olarak bir gece görüşlü helikopter ile bir adet uçak da bölgeye intikal ettirilmiştir. Konuyla ilgili çalışmalar devam etmektedir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”
Olay, Sivas’ta büyük üzüntüye yol açtı. Olayı duyduktan sonra BBP Sivas İl Teşkilatına akın eden partililer,
televizyondan haberleri takip etti. Yaralıların durumu hakkında telefonla bilgi almaya çalışan partililerin üzüntülü oldukları görüldü. Parti yöneticilerinden Nevzat Yanmaz, henüz net bir bilgiye ulaşamadıklarını, üzüntü içerisinde olduklarını belirtti. Partiye gelen Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da gözyaşlarını tutamadı.
Haberi alan çok sayıda partili, Kahramanmaraş ve Yozgat’a gitmek üzere yola çıktı.
SANKİ İÇİNE DOĞDU BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, helikopter kazası geçirmeden önce Kahramanmaraş’da miting yaptı. O mitingde de içine doğmuş gibi “ilk kez bir helikopter kiraladıklarından” söz etti.
Yazıcıoğlu, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine düşen o özel helikopterle gelmişti. Çağlayancerit Meydanı’nda toplanan kalabalığa seslenen Yazıcıoğlu, siyasi hayatı boyunca hiçbir yüz kızartıcı işinin olmadığını belirterek, ”Temiz siyaset yapmalıyız. Türkiye’de iktidarlar değişir, ama vergi kaçıranlar hiç değişmiyor” dedi.
HELİKOPTERDEN SÖZ ETTİ ”Hazineden yardım almadan siyaset yapan tek partiyiz. İlk defa helikopter kiralayarak miting yapıyoruz” diyen Yazıcıoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın birbirlerine hakaret ederek siyaset yaptıklarını, kendilerinin bunu kabul etmediklerini kaydetmişti ki bu helikopterle miting yapmak onun yapacağı en son uçuşuydu.
Bilmek istemiyorum ama gene de merak ediyorum bu insanlar hangi acılar ve çaresizlik içinde canlarını verdiler. Ölürken bile verdikleri mesaj; bu bölgeye eğitim şart, donanım şart bu tür olaylarda insan hayatını bırakın hayvan bile yaşamını yitirmemeliyi çıkarmalıyız, utanıyorum… Sadece Allahın rahmeti içinde yatsınlar. Ailelerine sabır dileyebiliyorum…