EDİRNELİ OLMAK HİÇ TE KOLAY DEĞİL…21.08.2008

İçeriği Paylaş...

Ağzı olan konuşuyor, herkesin ağzına persenk etmiş.”Ben (biz) bu memleketin çocuğuyuz!”
Vay be… Bu kadar kolay mı bu sözü söylemek. Bu kadar mı basit !! Sadece burada doğmak, burada yaşamak yeter mi sizce Edirneli olmak için?
Hayır, asla yetmez! Ne Edirne de doğmak ne de Edirne de yaşamak Edirneli olmak için yetmez.
Öyle kolay değil; Ben bu ecdat yadigârındanım demek için; Tarihin akışını değiştiren padişahların doğduğu diyarındanım; Koçyiğitlerin güreş tuttuğu meydanlardanım diye bilmek öyle kolay değil.kolay olmamalı!!!
Edirneli olmak için insanın önce nerede yaşadığını bilmesi ve tanıması gerek! Edirneye layık olmak için se; dürüst, çalışkan, fedakâr, hoşgörülü ve paylaşımcı olması gerek. Bu bereketli, kutsal topraklarda yaşamanın bedelini ödemiş olması gerek…
Edirneli olmak için Edirne de kaç köy, kaç belde,kaç ilçe var önce onu bilmek lazım.Bu memleketin çocuğu olmak için,Edirne de kaç kişi yaşıyor bilmek lazım.Bu yıl kaç çocuk doğdu,kaç çocuk ilköğretime başlayacak, kaç delikanlı liseye gidecek,kaç delikanlı üniversite imtihanlarına girecek.Kaç öğrenciye bir sınıf,kaç sınıfa bir bilgisayar, kaç öğrenciye bir öğretmen,kaç öğretmene bir laboratuar,kaç okula kaç öğretmen lazım,kaç Koçyiğit vatan,millet için askere gidecek,kaç gencimiz evleneme çağına girecek,kaç kişilik istihdam yaratılacak bilmek lazım..
Bu memleketin çocuğu olmak için ,bir doktora kaç hasta düşüyor,kaç hastaya bir yatak düşüyor, yöremizde yaşanan hastalıkların sayısal sırasını bilmek lazım.Her hastanede olması gereken makine ve alet edevatı bilmek ve onları tedarik edecek yöntemler için çalışmak lazım..
Bu memleketin çocuğu olmak için ,Edirne de kaç kişinin işi ve sosyal güvencesi var bilmek lazım..
Edirneli olmak için önce birlikte yaşamayı öğrenmek sonra da dürüst, çalışkan ve ahlaklı olmak lazım.
Hoşgörü ve tahammülle bu canım şehri ve insanlarını kucaklamak lazım.
Evet bu memleketin çocuğu olmak için esnafın, sanatkarın, işçinin, çiftçinin, memurun, amirin, öğretmenin doktorun, hemşirenin, mühendisin, avukatın, asker sivil bütün atanmışların , seçilmişlerin,yaşayan ve çalışan herkesin yukarıda saydıklarım gibi bir çok şeyi bilip gereği için çok çalışmış olması lazım..
Evet.. Edirneli olmak elbette zor.Çok zor.Ne var öyle; yaşamak ve doğmak yetseydi; Edirneli olmaya……
Haydi, herkes Edirneli olmak için kendine çeki düzen versin.
Haydi, hep birlikte başlayalım çalışmaya… Çok geç kalmadan hep birlikte sahip çıkalım Edirneliliğe…
Oooo bu iş te nerden cıktı diyen varsa onlara dikkat edin.. Onlar bu gün yarın yine sizden oy istemeye gelecekler!!!