Budak’ı eleştirmek kolay.. Peki sizin bu işler için çareniz ne ?

13.01.2007 Cumartesi günü Trakya Birlik Mali kongresi vardı. Her zaman olduğu gibi çiftçi ağırlıklı çekişmelerin gündeme geldiği bir arenaya dönüşen, T.B. Kongresinde ucuz politik manevraların odak noktası bu sefer de, Prof. Dr. Necdet Budak’tı.

AK Partiyi temsilen salonda yerini alan Sayın Budak, hükümet partisinde olmanın avantajıyla bölgeye getirdiği hizmetlerin bölge çiftçisine sağladığı faydalan anlatıp, uzun vadede Trakya çiftçisinin daha iyi imkânlarla daha modern tarım yapma imkânı bulacağını anlattı.

Konuşması bittikten sonra protokolde oturduğu yerde kısa da olsa konuşma imkânı bulduğum Budak, her tarafından kuşatılmış gibi sağlı sollu sorulara cevap verirken, ayçiçeği çiftçisinin bir dekar çiçek ekimi için harcadıkları paranın nerdeyse tamamının AKP hükümeti tarafından destekleme olarak verildiğinin altını çizerken, kendisi gibi genç bir siyasetçi olan DYP îl Başkanı Sayın Zekeriya Kayalar’la çok seviyeli ve çok iddialı karşılıklı diyaloglar da bulundular.

Bölgenin sorunlarına vakıf iki genç siyasetçinin sohbetin en hareketli yerinde salondan ayrılan CHP Edirne Milletvekili Sayın Nejat Gencan’in çok şık bir esprileriyle, Prof. Dr Necdet Budakfa “Sıkıştırıyorlarsa yardım edeyim” demesi sohbete biraz daha tat kattı.

‘Tabii ki buraya kadar anlattıklarım memleketin meraklıları içindi. Beni AKP Milletvekili ile DYP İl Başkanı arasında görünce meraktan çatlayanların beklentilerini boşa çıkartmayayım istedim. Oysa ben Sayın Budak ile başta MiLLİ EĞİTİM olmak üzere bir çok konudaki ilimizde yaşanan gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunmak için yakaladığım fırsatı değerlendiriyordum.

Sayın Budak ile konuştuklarımızı bir başka zamanda sizlerle paylaşmak üzere ben asıl konuya geleyim.

Her zaman söylüyorum, kasaba politikalarıyla Edirne’yi bir yere getiremeyizü %80 küçülmek zorunda olan Türk tarımının kaçınılmaz olan sıkıntıları üzerine yapılan ucuz politikalarla hiç kime hiçbir yere varamaz!

Bu gerçeği artık vatandaş gördü. Şimdi sıra sizde, ben siyasetçiyim diyenler. İMF gerçeğini ve gelişmiş ülkelerin yayılmacı politikalarını göz ardı ederek ülkeyi yönetmeye talip olanların, kişilere endeksli günlük kasaba politikaları yerine, varsa alternatif politikalarını milletle paylaşmalarının zamanı gelmiştir geçiyor bile.

Ne var, Prof. Dr. Budak’a, 10 yıl önceki mazot, gübre ve ayçiçeği, buğday fiyatları arasındaki mukayeseyi hatırlatmaya. Çıkıp kürsüye; bu orantıların günümüze uyarlanmasının metodu budur diyebiliyor musunuz? Ya da Hamzadere, Su Akacağı, Çakmak Barajlarının kırk yıldır neden yapılmadığını anlatabiliyor musunuz?!

Bütün bunları geçiniz beyler. Bize, siz ne yapacaksınız, nasıl yaparsınız onu bir anlatın! Mesela %80 küçülecek olan çiftçilikten ortaya çıkacak atıl istihdamın, Edirne’de kaç kişi olacağını ve bu kadar işsizi nerede istihdam edeceğinizi bize bi anlatır mısınız?!