AHMET TAŞÇI

AHMET TAŞÇI – 2000

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

639. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası, 26 Haziran – 2 Temmuz 2000 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlenmişti.

2000 yılı Kırkpınar Güreşleri 12 boyda 937 pehlivanla yapılırken Başpehlivanlık Boyu’na 34 güreşçi katılmıştı. Başpehlivanlık Boyu yarı final güreşinde Başpehlivan Mehmet Yılmaz (Cino) ile Başpehlivan İrfan Şen arasındaki güreşte itirazlar ve protestolar olmasına rağmen Hakem Heyeti Mehmet Yılmaz’ı finalist ilan edince, seyircilerden uzun süren ıslıklı protestolar yükseldi.

Diğer finalistlerden Başpehlivan Ahmet Taşçı ile Ankaralı Vedat Ergin arasında yapılan puanlama güreşinde Ahmet Taşçı’nın galip ilan edilmesi üzerine seyircilerden protestolar gelmişti.

Başpehlivanlık Boyu finalistleri Kara-mürselli Ahmet Taşçı ile hemşehrisi ve çırağı Mehmet Yılmaz’ın (Cino) Er Meydanı’na çıkmasıyla birlikte protestolar başlamış hatta bazı seyircilerin de sahayı terk etmesi her iki Başpehlivanı olumsuz etkilemişti. Güreşin sonuna doğru sarma kle ile galip gelen ve 9’uncu defa Kırkpınar Başpehlivanlığı’nı kazanan Karamürselli Ahmet Taşçı, “mutluyum ancak buruk bir şampiyonluk yaşıyorum” diyerek seyirciye sitem etmişti. 1

Güreşlerden sonra Karamürselli Ahmet Taşçı’da doping olduğu basına yansıdı. Ancak bu konuda AHMET TAŞÇI, uzun süren hukuki mücadele sonrası mahkeme kararı ile temize çıkarak şampiyonluğunu onaylatmıştı.2

(1) Edirne Hudut Gazetesi: 03.07.2000 – Sayı: 7880
(2) Edirne Sonhaber Gazetesi: 04.06.2001 – Sayı: 1947