Zayıflama Mucizelerine Kanmayın!

İçeriği Paylaş...

Her geçen gün zayıflamak için çeşitli ürünler piyasaya sürülüyor. Bunları takip etmek biz diyetisyenler açısından da oldukça güçleşmeye başladı. E-posta yoluyla ya da doğrudan gelen sorular sayesinde bu ürünlerin ne kadar geniş bir kitleyi etkisi altına aldığını biliyorum. Nedense insanlar yıllar içinde aldıkları fazla kilolarının bir sihirli değnek etkisiyle hemen yok olmasını istiyor.

Zayıflamak için sunulan mucize yöntemler makyaj gibidir!

Bir an önce fazla kilolardan kurtulma isteği kişileri mucizeler aramaya yönlendiriyor. Bu alandaki reklam ve pazarlama çalışmaları da bir sürü tuzaklarla dolu. Kısa sürede zayıflamayı vadeden yöntemleri ben makyaja benzetiyorum. Nasıl makyaj yıkanınca siliniyor, mucize yöntemlerle verilen kilolara da fazlasıyla kısa sürede geri alınıyor.

Kişide yaşam tarzı, beslenme alışkanlığı ve fiziksel aktivite düzeylerini değiştirmediğimiz sürece kalıcı ve sağlıklı bir uygulama yapmış olmayız.

Kısaca mucize olarak sunulan bazı ürün ve uygulamalardan bahsetmek istiyorum.

Mucize lahana bitkisi: Lahana kış sebzelerimizden, antioksidan özelliği olan, lif ve su içeriği zengin bir yiyecektir. Bu sebzenin kapsülü, çorbası derken yakında kürleri de çıkarsa şaşırmayın. Tek başına zayıflatıcı bir etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamış. Lahana çorbası ya da ürünlerini kullananların neredeyse aç kaldığı diyetler uygulaması kilo kaybını sağlayan unsurdur. Sağlıksız tek tip beslenmeye bağlı bu uygulama çoğu insanın sağlığını bozmaya yetiyor.

Sıvı yiyecekler: Adı, markası ne olursa olsun, bir ürün eğer size yemek alternatifi olarak sunuluyorsa lütfen kulak asmayın. Örneğin bu ürünlerin bazıları şu şekilde veriliyor:“Öğle yemeği yerine bu tozu 1 litre suya karıştır iç”. Bu uygulamayı ne kadar süre devam ettirebilirsiniz? Beslenme yaşam için en önemli gereksinim. Üstelik beslenme sadece fizyolojik değil, sosyal ve psikolojik doyum içinde çok önemli. Suyla ya da sütle karıştırıp içilen tozlar başta ruhumuzu, gözümüzü sonra da bedenimizi beslemeye yetmez, yetemez.

Mucize besinler: Lahana, greyfurt, keten tohumu, maydanoz ve diğerleri. Her gün gazete veya dergilerde bir besinin zayıflatıcı özelliği olduğuna dair haberler yayınlanıyor. Hâlbuki her konuda olduğu gibi bu konuda da “yeterli ve dengeli” deyimini hatırlatmak istiyorum. Mucize gibi sunulan besinler de elbette kötü değil ama tek başlarına ne zayıflamaya ne de başka bir soruna ilaç etkisi göstermiyorlar.

Unutmayın “iyi besin yoktur, kötü besin de yoktur. Yeterli ve dengeli beslenme ya da kötü beslenme vardır.”

Zayıflatıcı sakız, bantlar, mekanizmalar: Zayıflamak uğruna piyasada bulunan bu tür ürünleri duymuşsunuzdur. Metabolizmanın yavaşlamasına, bazı hormon seviyelerinin değişmesine ve daha da ciddi sağlık problemlerine yol açabilen bu ürünler ne yazık ki mucizeler vaat etmeye devam ediyor.

Şok diyet kürleri, yemek yenmeksizin tek başına içilen sıvı karışımlar, diüretik ve laksatif etkili çaylar ya da ürünler, vücuttan su attıran eşofmanlar, tok tuttuğu iddia edilen toz ya da tabletler…

Gördüğünüz gibi mucize olarak sunulan yöntemler saymakla bitecek gibi değil. Sadece estetik kaygılarla hareket edildiğinde giden kilolarınız değil sağlığınız ve paranız oluyor.

Ayda sağlıklı bir şekilde 1 kilo zayıflarsanız, yılda 12 kilo eder!

Eğer sağlıklı bir şekilde zayıflamak istiyorsanız, yeterli ve dengeli beslenin, spor yapın, sağlık kontrollerinizi ihmal etmeyin. Eğer problemin büyük olduğunu düşünüyorsanız önce bir doktora gidip kontrolden geçin, ardından da bir diyetisyene başvurun. 30 günde alışkanlık değiştirerek kilo verebileceğiniz önerilerimi web sitemde Diyetisyen Aysen Arıcan’la Diyet köşemden takip edebilirsiniz.

Siz siz olun mucizelere kanmayın, sağlığınızdan olmayın.

Diyetisyen Aysen Arıcan

Tel: 0212 3478930 (pbx)

www.aysenarican.com

aysenarican@diyetistanbul.com