Zamanı Hapsetmek İçin Fotoğraf…

İçeriği Paylaş...

İnsanoğlu hiç bitmeyen hayali zamanda yolculuğu ne zaman gerçekleştirir bilemem ama Fotoğraf’ın bulunduğu günden buyana, bir deklanşöre basarak zamanı hapsettiğini çok iyi biliyorum!
Bir gün insanoğlu yine bir deklanşöre basarak geleceğe uzun yolculuklar yapacak diye düşünüyorum. Fotoğraf teknolojisi şimdilik zamanda yolculuğu tasarım halinde tutuyorsa da, bir gün insanlık fotoğraf makinesinden yola çıkarak zamanda yolculuğu başaracaktır.
Şimdilik zamanı hapsetmekle yetinen Edirneli fotoğrafçılar, dün sezonu EFOT un Migros karşısındaki sergi salonunda; Bülent Öniz’in Hindistan konulu Fotoğraf sergisi ile açtı.
Bülent Öniz genç yaşına rağmen Edirne tanıtımında her fırsatı değerlendiren bir Edirne sevdalısı. Elinde makinesi Edirne’yi kare kare hapsedip, gelecek nesillere bu günü taşıma gayretinden hiç ödün vermeden çalışan bir fotoğraf sanatçısı.
Ben diyor; “eski aile resimlerimize baktığımda kendimi göremeyince, anneme sordum, “anne; ben niye yokum bu fotoğraflarda?” Aldığım cevap; oğlum! Fotoğraf makinesini senin elinden almak mümkün değildi ki…” oldu. Bu benim Fotoğrafa olan tutkumun göstergesi olsa gerek… Diyen Öniz;
Fotoğraf ve Edirne benim kara sevdam diyecek kadar, sevdalısı olduğu Edirne’den Hindistan’a yaptığı ziyarette; Hindistan; Fotoğraf Sanatçıları için öylesine zengin bir coğrafya ki, bu işin Kabe si desem abartmış olmam..diyecek kadar etkilenmiş…
O Hindistan’dan çok etkilenmiş bizde resimlerinden…
Gazeteden arkadaşlar; “ağabey sen nasıl olsa gideceksin, bize fotoğraf çekersin haberi de sen yap.”dediler. Dediler de o kadar Fotoğraf Sanatçısı içinde Fotoğraf çekmenin ne kadar zor olduğunu unuttular!
Biz nihayeti itibarıyla sadece fotoğraf sevdalısı bir öğrenciyiz. Hocalar orda boy boy… Behiç hocayı atlatsam, Serdar Başkan onu atlatsam, Enver hocam, hadi hepsini atlattım her tarafım gerçek fotoğrafçılar! Bu Müslüman mahallesinde salyangoz satmak gibi bir iş…
Bülent Öniz’in harika fotağrafları ve EFOT’un muhteşem organizasyonu ile ilimize yakışan bir sergide, doya doya geçirdiğim zamanı, makineme hapsetmenin mutluluğu ile evime döndüm..
Bir gün zamanı bir fotoğraf karesine hapsetmek isterseniz, sadece Edirneli olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu göreceksiniz. EFOT size sadece fotoğrafçılığı öğretmekle kalmayıp, bir gün hapsettiğiniz zamanı insanlarla paylaşmanıza da yardımcı olacaktır.
Hayata fotoğraf makinesinin arkasından bakmak ve zamanı durdurmak için sadece bir deklanşöre basmanın yeteceğini bilmek, sizi bir gün uzun yıllar öncesine getirecektir. Yeter ki dönüp baktığınızda ne kadar haklı olduğumu ispat edecek bilerek çekilmiş fotoğraflarınız olsun!
Teşekkürler EFOT ilimize ve insanlarımıza sağladığınız katma değerden dolayı…