yoksa siz FAŞİSTMİSİNİZ‏

Diğer
İçeriği Paylaş...

” boğaz köprüsü’nden geçerken gecekondulara, taksim’e giderken tarlabaşı’na bakıp “bunların hepsini buldozerle süpüreceksin” diye iç mi geçiriyorsunuz?

” ülkenizin gerçek sahipleri olduğunuzu, sizin gibi düşünmeyen ötekilerin ise; burada yaşamayı hak etmediğini mi düşünüyorsunuz?

» fakirin, hırsızın, sokakta görünce yolunuzu değiştirdiklerinizin çoğunun etnik kökeni mi aklınıza geliyor?

» petkim’in satılmasından öte, kime satıldığı mı sizi ilgilendiriyor?

» “türkiye türklerindir”, “türk’ün türk’ten başka dostu yok” gibi sözleri onaylıyor musunuz?

» heteroseksüelliğin asıl norm olduğuna, geylerin, lezbiyenlerin, travestilerin, transseksüellerin hasta olduğuna mı inanıyorsunuz?

» “hepimiz ermeniyiz” sloganı sizi bir şekilde rahatsız mı ediyor?

» kimi “istisnai koşullarda” düşünce ve eylem özgürlüklerinin kısıtlanması, ‘genişletilen polis yetkileri’ gibi durumları olumlu mu karşılıyorsunuz?

» tck. 301. madde ve 324. maddenin varlığını destekliyor musunuz?

» “ülkenin bütünlüğü”, ülkede yaşayan insanların haklarının korunmasından önemli mi?

» vicdani redcilere ve <"vicdani ret bir insanlık hakkıdır" diyenlere gıcık mı oluyorsunuz? » 'ermeni sempozyumu' düzenleyenlerden nefret mi ettiniz? » tck'nın301.,324. gibi maddelerinin ihlali sebebiyle mahkemeye verilen orhan pamuk, perihan mağden, hrant dink gibi isimlerin ceza almasını istediniz mi? » askerin siyasi konularda fikir beyan etmesini, sözlü müdahalelerini onaylıyor musunuz? » "doğudaki nüfus artışı kontrol edilmeli", <"istanbul'a vizeyle girilmeli", » "eşcinsellikle ilgili üniversitelerde gruplar kurulmamalı", » "kürtçe yayın yapılmamalı", » "türban şurada burada yasaklanmalı / şurada burada iyi ki yasak" gibi söylemler size gayet olumlu mu geliyor? » "onlar da bizim mini etek giymemizi yasaklardı" sözleriyle desteklenen türban yasakları söylemleri size makul mü geliyor? » sokakta türbanlı bir kadın gördüğünüzde ona gizlice kötü bakışlar atmaktan kendinizi alamıyor musunuz? » "türbanlılar illa ki türban takmakta ısrar ediyorlarsa iran'a gitsinler" diye mi düşünüyorsunuz? » bir dini, etnik, cinsel kimliğe sahip topluluğun üyelerinden birinin olumsuz özelliklerini farkında olmadan onun ait olduğu grubun tamamına mı atfediyorsunuz? » "faşist değilim ama kürtler..." » "faşist değilim ama ermeniler..." » "faşist değilim ama eşcinseller..." » "faşist değilim ama çingeneler..." cümlelerinden herhangi biriyle başlayıp "..." bölümüne herhangi bir olumsuz cümleyle devam ettiniz mi hiç ? bu soruların çoğuna cevabınız "evet" veya "sanırım" ise, üzülerek söylemeliyim ki faşizm yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz. "yok canım daha neler! ben mi faşistim?" dediğiniz ve gözünüzün önüne 'tıraşlı kafaları' ve 'toplama kampları' ile almanya nazi'lerini getirdiğinizi tahmin edebiliyorum. ancak; 'yahudi soykırımı' ve 'alman faşizmi' üzerine incelemelerinde "banality of evil" kavramından bahseden hannah arendt'in dediği gibi, "kötülük sıradandır"... sizin, benim gibiler, öğretmenlerimiz, halamız, annemiz, babamız, eşimiz, dostumuz gibi sıradan insanlar da, bayrak sallayarak yürümek gibi sıradan eylemlerimiz esnasında faşizmin asil kanımıza yavaş yavaş girdiğini fark etmeyebiliriz. oysa sadece insanları doğrayıp, onlardan "sabun yaparak" faşist olunmuyor. hiç fark etmeden, onca sıradanlığıyla insanları saran bir kötülük bu