Yaşama Sanatı

İçeriği Paylaş...

Birçok insan matematiğin yasalarını bilir. Güzel sanatların da birçoğunda beceri sahibidir. Fakat çoğu insan yaşamı yöneten yasalarla, yaşama sanatı denilen o güç sanat hakkında az şey bilirler. Bir insan bir uçak yapabilir ve hatta bununla dünyayı baştanbaşa dolaşabilir. Fakat nasıl mutlu, başarılı ve memnun olacağının; o basit sanatın tamamıyla cahilidir. Sanatları öğrenirken, listenin en başına yaşama sanatını koymaya unutma.

Hayat okulundan en iyi dereceyle mezun olman neleri nasıl yapman gerektiğini öğrenmen demek değildir. Hayatın doğasını anlamak, neyi niçin yaptığımızı dikkat ederek hayatı bilinçli olarak yaşamaktır. İçinde yüzdüğümüz ancak hep kıyıya varmak için çabaladığımız denizi tanımak ve sevmektir. Hayatın define avı olmadığını, kendisinin bir define olduğunu anlamaktır. Yemek yeme sanatından güne başlama sanatı ve gündem oluşturabilecek, gündemi takip edebilecek kadar hayatın birçok parçasını içine alan bir bütündür.

Beyin ve düşünce gücü konularını bilen bir kişinin en kısa zamanda iletişim tekniklerini öğrenmesi gerekir. İletişim, başkalarıyla gerçekleştirilen dış iletişim ve iç iletişimden oluşur. Yani iletişim dıştan ve içten olmak üzere iki başlık altında toplayabiliriz. İç iletişim için hayaller, konuşmalar ve bunların yarattığı hisler. Bu sistemlerimizi iyi tanıyor olmamız gerekir.

Dış iletişim düşünceleri kelimelerle yüklenerek karşı tarafa ifadeyle iletilmesidir. Amaç anlaşılmaktır. Aktarılanlar bilgi ve duygudur…

Söz söylemenin gücü ve yöntemi; kelimelerin gücünü anlamadan, insanların gücünü anlayamazsınız. Düşün, konuş, dinle söz söyleme sanatının vazgeçilmez bir unsurudur.

Başarılı olmak, hayatını kontrol etmek, kendisinin ve sevdiklerinin hayatını değiştirmek isteyen bir kişinin ilk önce kendisi gerektiği bilgi ve eğitimi aldım mı? Keşfini keşfetmesi gerekir. Bunu da yaşam sanatının temelini bilmek ve uygulamakla gerçekleşir.

Beyin potansiyelini ve düşünce gücünü tanıyarak ve kullanarak iletişim kurabilme ile katkılı olabilir.

Kendimizi iyi tanıyarak yüzleşmesini biliyorsak en başarılı biz oluruz. Atalarımızın sözünü hatırlamamak mümkün değil “ SÖZ GÜMÜŞSE SUKUT ALTIN” az öz ve altın vuruşlarınız bol olsun. Yaşam içinde yaşantınızda hedefe tırmanırken, başkalarına zarar vermeden ilerlemek en mutlu ve kalıcı olanıdır.