Tutarsız Tepkiler

Hele şükür…
12 nci dalga gelip de dibimizi vurunca, başta basınımız, aydınlarımız ve bazı yetkililerimiz olmak üzere Ergenekon Davası’nın insani boyutuna dikkat çekenler çoğalmaya başladı.

Bu işin artık;
Siyasi olarak kullanıldığını,
Demokrasi’ye yakışmadığını söyleyenleri görüyoruz.

Hatta, Ergenekon soruşturması ile ilgili tutuklananlar hakkında bu güne kadar yargısız infaz yapan sözüm ona bazı aydınların, basın mensuplarının ve AKP’li yetkililerin bile, bu soruşturma ve dava ile artık bazı konuların karıştırıldığını ve haksızlıklar yapıldığını ifade ettiklerini ibretle izliyoruz.

Size göre, şu ana kadar konuşulanlar, yazılanlar doğru da, şimdi mi yanlış yapılmaya başlandı ? Kanaatiniz neye ve kime göre değişti ?…

Bu yaklaşım, bir yandan haklı bir tepki gibi gözükürken, ne yazık ki Demokrasi ve Hukuk konusunda bazı aydınların ne kadar ikilemci bir yaklaşıma sahip olduğunu da açıkça ortaya koymaktadır.

Haberal’a, Saylan’a, ….. gelince, onlar saygın kişiler, nasıl böyle yapılır diyeceksiniz.Hiç tereddütsüz bence de öyle.Onların insan hakkı, demokrasi ve hukuk çiğneniyor diye tepki göstereceksiniz.
Ancak, söz konusu Ali, Mehmet, Kuddusi olunca, davanın hukuki boyutuna bile saygı duymaksızın, ağzınıza ne gelirse rahatlıkla sövüp sayarak yargısız infaz yapacak ya da bu yargısız infaza sessiz kalacaksınız.Ne de olsa onlar saygın değil.

Ergenekon konusunda her gece bir televizyona çıkıp yalan yanlış propaganda yapan sözüm ona siz aydınlardan, duruşmaya gidip, savunmaları ciddi olarak takip eden ve gerçekleri anlamaya çalışan tek bir kişi dahi var mı acaba ?
Sesini duyurma fırsatı olmayan, hatta bir avukat tutma imkanı bile kalmayan bu suskun kişiler hakkında, sadece yapılan suçlamalara göre, gece gündüz ahkam kesmeniz, dilinize doladığınız demokrasi değerlerine ve insan haklarına uygun düşüyor mu ?

Demokrasi, hukuk ve insan haklarından anladığınız bu mu?
İşte sorun da burada…
Sıradan bir vatandaşının insan hakkı ve özgürlüğü konusunda duyarlılık göstermeyenlerin, sıra kendilerine ya da saygın dedikleri kişilere geldiğinde gösterdikleri tepki, ne yazık ki Demokratik bir davranış olmaktan öte bencilliğin ta kendisidir ve o ülkede gerçek Demokrasi olmadığının da en önemli işaretidir.
Unutmayın ki ;
Değerler konusunda eşit ve tutarlı yaklaşım, Demokrasi’yi hakim kılmanın ve geliştirmenin ön şartıdır