Tanzanya Üzerinden Meriç Taşkını Çözümleri

Tunca, Meriç, Ergene taşmış,
Köy yerleşim alanları sular altında kalmış,
Şehir kenarında gariban evleri boşalmış ve dağılmış,
Nehirler çevresinde tarım arazileri batmış,
Besi hayvanları ortalıkta kalmış,
Şok haber vermek için basın mensupları köprü başlarına yığılmış.

Ankara’da kimin umurunda ? Kime ne ?
Başbakan, ABD ile birlikte İslam Dünyasına hizmet için Katar’da.
Cumhurbaşkanı, ilişkilerimizi geliştirmek için 6 Şubat’tan bu yana önce Hindistan ve sonra da Bengaldeş’te.

Anlaşılan, Hindistan ile işbirliği yapılacak o kadar çok konu var ki, sinemacı Sinan Çetin dahil tam 90 kişi varmış heyette.

Bu Ülke’nin çıkarlarını ve ilişkilerini geliştirmek adına Cumhurbaşkanı yurt dışı gezilere o kadar önem ve öncelik veriyor ki !… Daha yorgunluğunu atamadan, yani dört gün sonra, 20 Şubat’da yeni bir geziye çıkıyor.Tarihi, insani ve kültürel bağlarımızı güçlendirmek amacı ile Önce Kenya’ya ardından da Tanzanya’ya gidiyor.

Hayırlı, başarılı, bol fotoğraflı ve verimli geziler olsun.İnanıyorum ki, diğer geziler gibi bu Afrika gezisi de, sorunlarımızın çözümünde ve ilişkilerimizin gelişmesinde önemli katkılar sağlayacaktır.

Peki ya komşumuz Bulgaristan’la hayatımızı doğrudan etkileyen ilişkiler ?
Binlerce kilometre yol tepip uzak ülkelerle bile işbirliğimizi geliştirdiğini söyleyen büyüklerimiz için burnumuzun dibindeki Bulgaristan’la işbirliğini geliştirmek çok mu zor ?

Şu nehirlerin taşma işini koordine edebilecek ve kontrol altına alabilecek bir işbirliği mümkün değil mi ? Tunca, Meriç üzerindeki baraj suları parça parça daha erken tahliye edilemez mi ? Suakacağı barajı yapımı bir an önce gerçekleşemez mi ?

Gerçekten anlamak istiyorum.
Tanzanya ile tarihi, kültürel ilişkimiz önemli de !…
Nerede ise her yıl başımıza gelen bu taşkın afeti önemli değil mi ? Bizim köylünün evini, hayvanını ve mahsulünü, daha da önemlisi akıp giden ve mundar olan tarım arazisini ve tarımdaki zararı hiç düşünen var mı ?

Sayın Büyükler bilesiniz ki;
Bir faydasını görmesek de, anlamasak da Bengaldeş, Tanzanya gibi uzak diyarlar üzerinden yaptığınız birçoğu sanal işbirliği faaliyetleri sizler gibi bizleri de çok mutlu ediyor ama, yaşanan gerçeklerle ilgili burnumuzun dibindeki Bulgaristan’la bir türlü doğru düzgün işbirliği kurulamaması da canımızı çok yakıyor.

Saygı ile duyurulur.