Sütte Oynanan Oyunlar…

İçeriği Paylaş...

Ekim ayı fiyatı 62,5 Ykr iken, Çanakkale’de başlayan fiyat indirimi ile süt fiyatlarının 56,5 Ykr düşecek olması, bir anda köylümüzün gündemine de yüreğine de oturdu. Hem de ne oturdu!
Süt alımı yapan mandıraların ve büyük süt işleme tesislerinin ortak feryadı; dünyayı sarsan ekonomik kriz süt mamullerini vurdu! Oldu.
Peki, kriz süt mamulleri piyasasını vurdu da, dünya piyasalarında süt üretimi Fazlası mı oluştu? Yok, böyle bir haber almadık! Yoksa yoğurt, ayran, peynir, tereyağı, krema ve pastörize süt tüketimimi azaldı? Yok yok piyasalardaki arz talep dengelerinde hiçbir değişiklik olmadı!
O olmadı, bu olmadı da peki ne oldu da Süt fiyatları % 10 düştü!

Kasım ayı çobanların arazideki sığırı teslim ettiği aydır. Kasım girince çayır çimen her yeşil gibi sararıp solmaya başlar! Yani meralar boşaltılır. Artık besicilikte, sütçülükte kapalı alanlarda yem ile besleme şeklinde yapılmaya başlanır. Böyle durumlarda ülkemizde(!) maliyetler iki kat artığından, genellikle süt veriminde gözle görülür bir azalma başlar!
Süt ve süt mamullerinin ham maddesi olan süt, ülkemizde kasım ayından mart sonu nisan başına kadar, belli bir oranda az üretiliyorken; yani sütün en değerli olduğu aylarda, nasıl olurda Süt fiyatları düşer?
Piyasalarda yaptığım araştırmalarda, böylesine bir ortamda büyük tüketici durumunda olan, çikolata, bisküvi ve büyük süt mamulleri fabrikaları Global krizden ötürü; Üretimlerini azaltıp, işçi çıkartarak küçülmeye yönelik herhangi bir hamle yapmamışlar… Bilakis üretime büyüyerek ve yenilenerek devam kararı almışlar… Bunu nerden mi biliyorum? Anlatayım…
Bu kriz Mandıraları ve Büyük Süt Tüketicilerini vurdu mu bilemem ama(!) benim gibi Emekli işçilerin tamamını vurdu! Nasıl vurdu sorularıyla beni oyalamazsanız Büyük süt tüketicileri krizden neden etkilenmedi onu anlatacağım.
Son ay içersinde ben ve telefonla ulaştığım bütün insanlar (yaklaşık 300 kişi) gecen ay ne kadar süt, peynir, yoğurt, çikolata ve bisküvi aldıysak bu ayda o kadar almışız. Arkadaşlara rica ettim bu ayda aldıkları süt ve mamullerini not edecekler. Bakalım bakalım Aralık ayının ilk 15 inde biz yaşadığımız krize rağmen tüketimimizden ne kadar azaltma yapacağız.
Annem diyor ki; oğlum Allah esirgesin sütten, yoğurttan, peynirden tasarruf mu yapılır? Çocuklarda bisküvi ve çikolata için aynı şeyi söylüyor!
Eee geriye kim kaldı? Evet, şimdi sıkı durun geriye kalanı açıklıyorum!
Kriz mıriz hikâye; Sütte oynanan oyun, tamamen AB Süt üreticilerinin üretim fazlasından elde edilen SÜT TOZU nun, ülkemize ithalat yoluyla getirilip tüketilmesinde!
Bu gün SÜT TOZU ithalatına yeterli kota koyulsa, Türk süt üreticileri ürettikleri süt’lerin hak ettiği fiyatı alacaklar ve mesele kendiliğinden çözülecektir.
Buna gücünüz yetmiyor mu? O zaman çare süt üreticilerinin kendinde.. Nasıl mı?
Ülkemizde üretilen süt’te oldukça etkili sözleri olan, KÖY-KOP ve SÜT BİRLİKLERİ bir araya gelip süt tozu ithalatını mademki durduramıyorlar; o zaman üreticilerden aldıkları % 8 komisyondan geciçi süreyle vazgeçip, ortaklarını destekleyecekler!