Sınavda Başarının Vazgeçilmez Ön Koşulu

İçeriği Paylaş...

Yaşam sürekli bir mücadeledir. Ana karnında başlayan bu mücadele okul hayatında,askerde,iş hayatında ve aile hayatında inişli ve çıkışlı olarak bir ömür boyu devam eder gider.

Bu mücadelede,güçlü iradeye sahip insanlar emsallerine göre daha başarılı olurlar.Başarılı olabilmenin birçok nedeni ve şartı vardır ama vazgeçilmez ön şartı ‘’Kendine güvenmektir’’.

Özetle ‘’Kendine Güven’’, başarı için önemli bir kuvvet çarpanıdır ve hiç tereddütsüz işi başarmanın yarısıdır.

Bu yazıdan amacım;11 NİSAN’da sınava girecek, yaşamlarında önemli bir engeli ve dönüm noktasını aşmaya çalışacak gençlerle önemli birkaç noktayı paylaşmaktır.

Evet, başarı için güçlü olmak gerekir dedik ama,genel anlamda güçlü olmanın unsurları ya da nitelikleri nedir ?
Ne olacak,hepsi sizin bildiğiniz ve de sahip olduğunuz nitelikler.

BİRİKİM, ZAMANI KULLANABİLME, CİDDİYET ve DİKKAT ve en önemlisi ise KARARLILIK ve KENDİNE GÜVEN’dir. Bu bildiğiniz faktörleri sizinle birlikte bir daha gözden geçirdiğimizde ;

– BİRİKİM: Yıllardır öğrendikleriniz sayesinde geniş ve nitelikli bir bilgi birikimine sahip olduğunuza inanıyorum.Son anda ve özellikle son günde daha fazla bilgi edinme telaşına girmenin size büyük bir fayda sağlamayacağını tam aksine zarar vereceğini düşünüyorum .

– ZAMANIN KULLANIMI: İmtihan süresinin kullanımı ile ilgili beceriyi fazlasıyla edinmiş durumdasınız. Bu konuda şüpheniz olmaması gerekir. Buna rağmen zamanı nasıl kullanacağınız konusunda tüm ihtimalleri dikkate alarak, önceden bir defa daha imtihan sürecini baştan sona bir defa daha düşünmenizde ve sanal olarak yaşamanızda yarar olduğunu belirtmek isterim.

– CİDDİYET ve DİKKAT:İstatistiklere göre kazaların ve hataların % 92’si ,genellikle ben her şeyi biliyorum ve en iyisini yapıyorum mantığı ile hareket edip bir işi yada konuyu tam görmeden,tam okumadan,tam anlamadan ezbere davranan,hafife alan insanlar tarafından yapılmaktadır.Geçmişte sizin de bu şekilde ne gibi yanlışlıklar yaptığınızı imtihan öncesi bir defa daha hatırlayıp sınavda ciddi ve dikkatli hareket etme konusunda kendinizi şartlandırın.

– KARARLILIK ve KENDİNE GÜVEN : Her iş ve her faaliyet alanında olduğu gibi kendine güven , sınavda da sonucu alacak ve zaferi ilan edecek en önemli bir etkendir. Bilgi birikiminizi ve zamanı , sınavda dikkatlice ve ustaca kullanıp sonuç alacak yegane güç sizsiniz.Bu gücü daha etkili hale getirecek ,fark yaratacak kuvvet çarpanı ise, sizin kendinize duyacağınız güvendir.

Kendine güvenen kimse, sınav kağıdında karşılaştığı anlık zorlukları , telaşa düşmeden aşmasını çok iyi becerir. Bir anlık zorluğun, yani içinden çıkılmaz bir sorunun, sınavın devamına olumsuz etki etmesini önleyerek işin bütününe bakar ve olayı genelde başarı ile sonuçlandırır.

Kısacası;
“Başarının garantisi, ben bu işi başaracağım diyebilen kararlı ve kendine güvenen bir beyin yapısından geçmektedir. Kafasında tereddüt yaşayanların ve kendine güvenmeyenlerin bilgi birikimi,genellikle fazla bir işe yaramamaktadır.’’.

Birikimini ve zamanını,dikkatle ve kendine güven duyarak kullanacağına inandığım gençlerin,hedeflerine de ulaşacaklarına inanıyor ve bu sene girecekleri sınavlar ile yaşam mücadelelerinde başarılar diliyorum.