Sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz?

Diğer
İçeriği Paylaş...

Birakmak için çok sebebiniz var… ve birakmak için çok ciddi sebepleriniz var:

Internet’te sigarayi birakirken yalnizsiniz!

Sigarayi birakma karariyla tüm hayatiniz degisecek. Sigarayi birakmak kolay olmayacak. Pek çok kisi basarmak için destege ve motivasyona ihtiyaç duymakta. Ama birakabilirsiniz. Her gün binlerce sigara tiryakisi sigarayi birakiyor. Basaranlar insanlarda en az sizin kadar tiryaki.

Arastirmalara göre sigara tiryakilerinin %70’i sigarayi birakmak istiyor. Birakmak isteyenlere için öneriler:

A.Bir doktora basvurarak yardim istebilirsiniz.

B.Sigara karsiti sivil toplum kuruluslarina basvurabilir ve yardim alabilirsiniz.
Sigarayla Savasanlar Dernegi:

Tel: 0 216 216 26 24 (Istanbul-Merkez)

C.Kesin kararli iseniz kendi iradenizle basarabilirsiniz. Bunun için bazi öneriler:

1.Baskalariyla sigara aliskanliginiz hakkinda konusun. Sigara içmeyenlerin içenlere nasil tepki gösterdiklerini arastirin. Sigara içmenin kötü yönlerini degerlendirin.

2.Sigarayi birakma konusunda bilgi toplayin. Bunun en iyi yolu, sigarayi birakmis kisilerle konusmaktir. Nasil basardiklarini sorun. Caniniz sigara istediginde, yakmadan önce bir dakika bekleyin. Kendinize, gerçekten isteyip, istemediginizi sorun.

3.Sigara bagimliliginizi azaltin. (sürekli degisik markalar için, yarim içip söndürün, daha az katranli sigaralari tercih edin)
Kendinize mutlaka yeni bir faaliyet bulun. Spora baslayin, yeni bir sey ögrenin. Sigarayi aklinizdan çikaracak ya da içmenizi engelleyecek bir ugras edinin.

4.Birakmaya karar verin ancak tarihine karar vermeyin.
Içtiginiz sigara miktarini her gün biraz daha azaltin. Kesinlikle kartonla sigara almayi birakin. Dislerinizi eskisinden daha sik firçalayin. Sigarayi birakmak isteme nedenlerinizi yazin. Her hafta yeni bir marka için. Sigara içme isteginizi erteleyin. Ailenizden ve arkadaslarinizdan yardim alin.

5.Birakmak için bir gün belirleyin.
Kendi kendinizle sigarayi birakmak üzere bir kontrat yapin. Gittiginiz her yerde sigara içilmeyen bölümde oturun. Alkol almayin. Mutlaka egzersiz yapin.

6.24 saat boyunca hiç sigara içmeyin.
Yürüyüs yapin, jimnastik yapin, futbol oynayin. Disleriniz temizletin, sik sik firçalayin. En sevdiginiz elbiselerinizi kuru temizlemeye yollayin ya da yikayin. Tüm kül tablalarini temizleyin.

7.24 saat içmemeyi basardiktan sonra, bir hafta boyunca hiç içememeye karar verin.
Sigara ve içki içilen tüm ortamlardan uzak durun. Yediginiz seylerden daha iyi tat almaya baslayacaksiniz bunu hissedin.

8.Bir hafta içmemeyi basardiniz, simdi bir ay içmemeye karar verin.
Düzenli olarak spor yapin. Her hafta daha önce hiç yapmadiginiz bir sey yapin.

9.Ilk üç ayinizi tamamlayin.

10.Sürekli egzersizlerinizi arttirin. Hafta sonlari yürüyüs yapin. Sigaraya verdiginiz parayi biriktirip, kendinize küçük ödüller alin, sevdiklerinize küçük sürprizler yapin.

Bir yilinizi tamamlayinca kendinizi ödüllendirin. Yakinlarinizla basarinizi kutlayin