Savunma Anlayışı İle Terör Çözülemez

İçeriği Paylaş...

Başbakan, 23 Haziran’da baskın olayının meydana geldiği Şemdinli’deki birliğe gitti.
Basına yansıyan görüntü nasıldı?
Başbakan’a ve Genelkurmay Başkanı’na mevzide çömelmiş vaziyette bilgi verildiğini gösteren fotoğraflar.
Ortalık ayağa kalktı ve herkes Başbakan’ın çömelmesi üzerinden tartışmaya başladı.
Bu durumu eleştiren CHP Genel Başkanı’da 2 Temmuz’da Siirt, Pervari’de Sarıyaprak Karakoluna gitti.
Basında çıkan görüntüler nasıl dı ?
Kum torbaları ile takviye edilmiş mevziler gerisinde bilgi verilen Kılıçdaroğlu ve Genelkurmay Başkanı.
Bu sefer eleştiriler Kılıçdaroğlu’na yöneldi ve kale gibi kum torbaları diye tartışılmaya başlandı.
O tür bir ortamda bazen çömelmenin bazen de kum torbası gerisinde durmanın çok doğal bir tavır olduğunu elbette herkes anlar ve tahmin eder. Ancak garip olan bu ve bezeri birçok fotoğrafla sanki oralarda her an saldırıya uğranacak veya her an çatışma olacakmış gibi abartılı ve endişe veren bir izlenim yaratılmasıdır. Kamuoyuna böyle bir mesaj vermek elbette yanlıştır. En azından doğru değildir.
Kanımca bu yanlış da ne Başbakan’a ne de Kılıçdaroğlu’na aittir. Hatanın sorumluluğu, onları bu şekilde yönlendirenlere aittir.
Olayın siyasi istismar tarafını bir kenara bırakacak olursak, bu ve benzeri görüntüler ve bunlara dayalı olarak bilinçsizce yapılan tartışmalar aslında Başbakan’ın çökme meselesinden çok daha vahim bazı gerçekleri ve hataları görmemizi gerektirmektedir.
Terörle mücadelede dökülen kan ve terin kutsallığına duyduğumuz saygı içerisinde eleştiri yapmanın da gerektiğine inanıyoruz. Bahsi geçen olay ve benzeri hatalar yüzünden kamuoyunda yaratılan görüntü odur ki ;
Sanki Türk Askeri karakol ve hakim noktalarda,mevziler ve kum torbaları arkasında savunma ağırlıklı bir faaliyet içerisindedir. Gerçeği yansıtmayan moral bozucu bu yanlış görüntüler kamuoyu açısından üzücü olmanın ötesinde terör örgütünün de güçlü olduğu gibi olumsuz bir propagandaya alet olmaktadır. Mevzide kum torbaları gerisinde TERÖRİST BEKLEYEN Asker görüntüsü yerine, arazide görev yapan, TERÖRİST ARAYAN Asker görüntülerinin terörle mücadelenin amacına daha uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Bu konuda basını yönlendirecek ya da istenmeyen görüntü almayı kısıtlayacak yetki ve tecrübeye sahip değil miyiz? Eğer sahip isek neden bu tür yanlışlıklara meydan vererek terör örgütünün ve yandaşlarının ekmeğine yağ sürüyoruz.
Bu ve benzeri fotoğrafların, kamuoyunda en az kanlı ve kalleş eylemler kadar olumsuz bir hava yaratmakta olduğunun ve ne yazık ki terör örgütünün de propagandasını sağladığının farkında değilmiyiz?
Kısacası ; Gerçekle ilgisi olmasa,sadece görüntü de bile olsa, SAVUNMA AĞIRLIKLI BİR YAKLAŞIM İLE TERÖRLE MÜCADELE’DE DURUM ÜSTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANDIĞINA HİÇBİR YERDE ve HİÇBİR ZAMAN RASTLANMAMIŞTIR.