Sanata Yasak Ortaçağ Karanlığına Davetiyedir

İçeriği Paylaş...

 Önemli yazarlarımızdan Yılmaz Onay’ın yazdığı, Ankara Ekin TiyatrosuKarınca Çocuk Tiyatrosu tarafından sahnelenen “Şarkılarımz Yaşasın” adlıçocuk oyunu Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sakıncalı bulundu.

 Oyunun organizesini yapan Eğitim Sen Edirne Şubesi oyunun İlköğretim Okulu öğrencilerince izlenebilmesi için oyun metnini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdi. Oyun metnini inceleyen komisyon üyeleri, oyun içerisinde öğrencilerin izlemesinde sakınca görülen sözcükler geçtiği gerekçesiyle oyunun izlenmesine izin vermedi.

 Zaman darlığı nedeniyle sendika yöneticileri tiyatro ekibiyle de görüşerek bu sözcüklerin oyun sırasında kullanılmayacağını bildirerek yeniden İl Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat etti. Acilen toplanan komisyon üyeleri “bu sözcükler olmadığında oyunun anlamsız kalacağı” gerekçesiyle oyunun oynanmasına bir kez daha izin vermedi.

Oyun yazarı Yılmaz Onay ülkemiz ve dünya tiyatro yazarları içerisinde saygın yeri olan bir yazarımızdır. Ankara Ekin Tiyatrosu ise yıllardır benzeri çocuk oyunlarını sahnelemeden önce çocuk uzmanları ve sosyologlar tarafından olur alan ve çocuklara en iyi oyunları izletmeyi amaçlayan bir ekiptir. Oyunlarını genellikle Eğitim Sen, ÇYDD, ADD, Halkevleri, belediyeler gibi örgütlenmeler tarafından organize edilen Ankara Ekin Tiyatrosu ülkemizin taşra kentlerine doğan bir aydınlıktır.

 21. yüzyılda ve Avrupa’nın bir ucunda oluşan bu yasakçı zihniyetlere karşı toplumsal refleksimizi göstermek ve bu tür yasakların ortaçağ karanlığında kaldığını yasakçı kafalara anımsatmak bir yurttaşlık görevidir.

Ülkemizin geldiği ve gideceği yönü belirlemede bir ölçü olan bu yasaklara karşı çağdaş, sanatsever tüm yurttaşlarımızın tepkilerini edirnemem@meb.gov.tr  adresine iletmelerini dileriz.