OTUZ YTL VERMEYENE DİPLOMA YOK DİYORLAR.. HABERİNİZ VAR MI?

OTUZ YTL VERMEYENE DİPLOMA YOK DİYORLAR.. HABERİNİZ VAR MI?
Yazılarımda en çok dikkat ettiğim husus; aynı konuyu defalarca işlememektir! Velilere karne verilse başlıklı yazıyla, Bütün Hemşireler Melektir başlıklı yazım bu hususta ki istisnalarımdır!

Son 7 yıllık köşe yazılarımdan oluşan, arşivimde yaptığım incelemede, İlimiz Milli Eğitim Müdürlüğü camiası ile ilgili yazdığım yazıların çoğunlukla ilk sırada yer alması beni ne kadar üzüyor bilemezsiniz.

Edirne ilinde üniversite sınavlarında lise öğrencilerimizin yaşadığı başarısızlıkların nedenleriyle, ilköğretimdeki ulusal başarımızın mukayesesi ve neticeleriyle ilgili ısrarlı çalışmalarım yazıya dönüşünce mükerrer olacak kadar çoğalmışlar. Bu konuya ciddi bir neşter vuruluncaya kadar da “temcit pilavı gibi” ısrarımın devam edeceğini düşünürsek, il milli eğitim müdürlüğüyle ilgili yazdığım ve yazacağım yazılardan küçük bir kitap olacak diyebiliriz.

Ülke genelinde ilimiz öğrencilerinin üniversite sınavlarında 30-35 inci sıralamada yer alması milli eğitim ile ilgili genel şikayetlerin sadece birincisi tabiî ki.. Öte yandan hiç bitmeyen ve öğrenci velilerini bıktıran, okul kayıt parasıyla başlayıp diploma parasıyla biten uzun bir süreç var ki ne yetiyor vallahi ne de bitiyor. Adına teberru denilen zoraki parasal yardımın soran olursa adı var ,esamisi yok.

Kömür parasından kâğıt parasına, bilgisayar tamirinden boya badana parasına, temizlik hizmetlerinden çevre düzenlemesine kadar, aklınıza gelen gelmeyen her türlü işin yapılmasında kullanılmak üzere öğrenci velilerinden aidat gibi toplanan para yardımlarının hesabını sorarsanız; aman allahım bir dokun bin işit. Hiç kimse bir velinin çocuğunu hangi şartlarda okula gönderdiğinin hesabını yapmıyor. Çok acıdır ki bu yıl günlük hayat koşuşturmasından çocuğuna mezuniyet kepi parası veremediği için üzüntüden telef olmuş insanları tanıyorum.

60 YTL nedir ki diyen okul yöneticine; sen hiç birinden 60 YTL para borç istedin mi… 60 YTL borç istediğin herkesin senin gibi düşündüğünü nereden bileceksin. Demeyi çok isterdim, Diyen bir velinin halini düşünecek birilerinin bulunmaması ne kadar acı.

Çocuğunu ilköğretim okuluna kayıt ettirdiği günden bu yana bıkmadan usanmadan zorunlu teberrusunu yapan birçok veli, bu günlerde bazı okullarda ısrarla istenen diploma paraları için kendilerine yardım edecek birilerini arıyorlar. ªimdi hiç kimse meydanlara çıkıp diploma parası da neymiş, vatandaştan böyle bir para toplanamaz demesin.

Böyle bir para toplanıyor hem de herkesin gözünün içine baka baka.
60 YTL kep parasını vermeyen öğrencileri mezuniyet törenine sokmayan DELİDUMRULLAR, şimdi de mezun olan öğrencilerin diplomalarını vermeyiz diyorlarmış. Nasıl olsa çocuğunu arkadaşları yanında mahcup edemezler yüzsüzlüğü ile hareket eden okul müdürleri ( bu şablona uymayanlar üzerine alınmasın ) liselerinden mezun olan öğrencilerin neden ÖSS de her geçen yıl daha kötüye gittiğinin araştırmasını yapacaklarına, okul aile birliğinin kasasının doldurulmasıyla ilgilenmelerini anlamak mümkün değil! Acaba; nasıl olsa üniversiteye öğrenci gönderemiyoruz, bari çocuklarınızı, tuvaletleri temiz bir okulda okutalım mı diyorlar!!!

Sayın Valim, Sayın İ.M.E. Müdürü, hiç kimse çıkıp size, çocuğumun diploması için istenen zoraki yardımı ödeyemediğim için “evladım diplomasını alamıyor” demez. Diyemez çünkü sizlerinde okul müdürleri gibi 30 YTL mi bulamıyorsun demenizden korkuyorlar. Çocukları mezun olmuş herkes adına ben söylüyorum. Benim çocuğumun diplomasını alnı açık ve gurur içersinde okuduğu okuldan para vermeden almasını sağlayınız.

10 gün içinde belli olacak ÖSS yerleştirmelerinden sonra, her okul müdürüne, öğrencilerden toplanan zoraki teberrulara gösterdiğiniz hassasiyeti, üniversite imtihanlarına hazırlık aşamasında niçin göstermediniz diye de bir sorun. Lütfen..