Ömrünün Uzunluğu Kendine Bağlı

İçeriği Paylaş...

Tüm canlılarda olduğu gibi, insanoğlu da yaşayabilmek için yemesi gerektiğini bilir. Az bilinen ise sadece besinlere bağlı kaliteli yaşanamayacağı gerçeğidir.
Arabamızı peryodik bakımlara götürür, onun yağını suyunu kontrol eder veya ettiririz. Kendimiz için acaba ne yapıyoruz, ne kadarını doğru yapıyoruz? Hep beraber tespit edelim.
Bu günlerde sabahları saat 8 den itibaren Kanal “D” de o kadar çok içeri sağlık ve hastalıklarla dolu, dolu bir program sunuyorlar. Hele saat 15’30 dan sonra starda her gün Amerikalı Dr. Öz var ki o tamamen neyi yanlış yaptığımızı resmen bir tokat gibi suratımıza vuruyor.
Şimdi bu programlardan elde ettiğim sonuçları sizlerle paylaşmayı seyretme olanağı olmayanlar için kısa ama önemli özet olabileceğini düşünüyorum. Tabi bunlar tamamen kendi algıladıklarım…
Eğer hasta olmak itemiyorsak ilk işlem “Duyguları Anlatma” saklanan veya baskılanan heyecan ve duygular ister istemez zamanla insanlarda gastrit, ülser, bel fıtığı, bel ağrıları gibi hastalıklara yol açacağından, uzun zaman bastırılan duyguların ise kansere dönüştüğünü tıp kabulleniyor.
Öyleyse, sırlarımızı, hatalarımızı biriyle paylaşmalıyız! Diyalog, iletişim kurma, konuşma, kelimeler çok güçlü birer ilaç ve mükemmel terapi olduğunu akılınızdan çıkarmayın…
… Karar vermek.
Kararsız kişi güvensiz, güvensiz ve ıstırap içinde olduğundan bu durum kişileri, karamsar yapar. Kararsızlık, sorunları, endişeleri, iç çatışmaları ve sonunda çatışmaları çoğaltır. Oysa ki insanlık tarihi kararlardan oluşur.
Karar vermek, diğerlerinin kazanması için vazgeçmeyi ve avantajları kaybetmeyi kesinlikle bilmektir. Kararsız kişiler mide rahatsızlığı, sinir hastalıkları ve hatta cilt sorunlarının kurbanı olurlar…
Örneğin: Olduğundan farklı yaşayan, gerçeği saklayan, rol yapan, her zaman mutlu olduğunun görüntüsünü veren, mükemmel görünmek isteyen kişi tonlarca ağırlığı biriktirmektedir.
Aldatıcı görünerek yaşamak kadar sağlık için kötü bir şey yoktur. Onun için olmak istediğin gibi değil de olduğun gibi görün yoksa kaçınılmazı olan hastane veya ilaç bağımlısı olabilirsin ki bu acıdır.
… Kabullen.
Reddedicilik ve kendine saygı eksikliği, kendimizi kendimize yabancılaştırır. Kendimizle barışık olmak sağlıklı yaşamanın en önemli anahtarıdır.
Bunu kabul etmeyenler kıskanç, taklitçi, aşırı rekabetçi ve yıkıcı olular. Onun için eleştirileri kabullen. Bu bilgelik, akıllılık ve insanı rahatlatan terapidir.
Eğer hasta olmak istemiyorsan …
… Çözümleri bul. Olumsuz kişiler çözüm bulamazlar ve sorunları büyütürler. Üzülmeyi, dedikoduyu ve kötümserliği tercih ederler. Karanlığı kovmak için kibrit yakmayı dene.
Arı ufacıktır fakat var olan en tatlı şeylerden birisini üretirler. Biz ne düşünüyorsak aslında oyuz. Olumsuz düşünceler, hastalığa dönüşen negatif enerji üretir.
Bu sebeple yıkıcı kırıcı ve tehlikeli olabilirler…
… Güven.
Güvenmeyen kişi iletişim kuramaz, açık değildir, derin ve sağlam ilişkiler geliştiremez, gerçek arkadaşlıkları nasıl kurabileceğini bilmez. Güven olmadan, bir ilişki de olmaz. Güvençsizliğin sendeki inancın azlığıdır.
… Hayatı üzgün yaşama.
Mizah, Kahkaha, Huzur, Mutluluk. Bunlar sağlığa güç verirler ve daha uzun bir yaşam getirir. Mutlu ve huzurlu kişi yaşadığı çevresini geliştirir. İyi mizah bizi doktorun elinden korur.