Olimpiyat Fiyaskosunun Arkasındaki Gercekler

Ulusal basından izlediğimiz kadarı ile 50 trilyonluk bir fiyasko ile biten, Olimpiyat maceramızdan hepimizin boynu bükük döndük.

Okuyan arkadaşların yalancısıyım. Bizimle aynı akıbeti yaşayan İngiltere’de başarısızlığı hazmedemeyen Olimpiyattan sorumlu komite top yekûn istifa etmiş.

Bizde bırakın istifa etmeyi, başarısızlığı bir çok mazeret üreterek, haklı bir sebep haline getirmek için büyük bir gayret var. Milli takımlar oluşturulurken yaşanan ahbap çavuş ilişkileri, başarılı sporcuları devre dışı bırakan ve eş dost çocuklarını, ya tutarsa diyerek uluslar arası yarışmalara yönlendiren organizasyonlara dönüşmüş durumda!

Bunun en güzel örneklerinden birini de ilimizde yaşıyoruz. Size bizim kızımız Esma Dademir’den bahsedeceğim. 9 yıldır Köy Hizmetleri Spor Kulübü’nün sporcusu olarak JUDO yapan Esma, 17 yaşında. 9 yıllık spor hayatına onlarca başarılarla doldurarak, azimle uluslar arası arenada kendisini ispatlamak için büyük bir çaba sarf ediyor. Önceleri oldukça faal olan kulübü, bu günlerde ne onunla ilgileniyor ne de onun önünü açacak manevralara fırsat tanıyor!

Her türlü olumsuzluklara karşı, 23–24 Ağustos tarihinde İstanbul da yapılan uluslar arası turnuva da, 44 kiloda bütün rakiplerini yenen Esma’mız, nihayet Milli Takıma seçilerek, 11–14 Eylül tarihlerinde Polonya’da yapılacak. Avrupa Şampiyonuna katılma hakkını elde etti. Şampiyonaya antrenörleri Hadi Kızılyaprak ve Şengül Demiral ile hazırlanan Esma, geçtiğimiz günlerde Milli Takım kampına katılmak üzere Amasya’ya gitti.
Avrupa Şampiyonası’nda birinciliği hedefliyor. Sonrasında da Dünya ve Olimpiyat Şampiyonlukları…

Şimdi diyeceksiniz ki ne güzel, bütün bunlarda eksik olan ne var ki? Anlatayım o zaman…

Bu güne kadar katıldığı her müsabakada birinci, en kötü ihtimalle ikinci olmuş. Esma’mızın, her türlü ihtiyacını babası Hayri Dademir karşılıyor. Edirne İl Spor Müdürlüğü’nün kısıtlı imkân ve kadrosu ile verebildiği hizmetlerden faydalanmaya çalışan Esma’mızın, doktoru, diyetisyeni, psikiyatrisi, kondisyoneri YOK!!!

Sözün özü, 50 trilyonluk bütçeden Esma ve Esma gibilere pay yok!!!
Allahtan Esma’nın babası kızı için kendini telef edecek enerji ve paraya sahip. Kızına inanıyor ve güveniyor. Lakin bütün bunlar yetmiyor. Türkiye Şampiyonu olan kızına sponsor bulamıyor.

Esma bence Avrupa Şampiyonasında iyi bir derece alabilecek kadar iyi bir sporcu. Yeter ki imkan tanınsın ve elinden tutulsun. Federasyon ve Olimpiyat Komitesi onu fark edene kadar o ve babası yılmadan çalışmayı kafalarına koymuşlar. Mücadeleci olmaları belki de fark edilmelerini sağlayan en önemli etken. Peki, mücadele etme güçleri olmayan ve kendini gösteremeyen Esmalar ne olacak?

Ülkemizde hiç fark edilmeden yok olup giden o kadar çok değer var ki…50 değil 200 trilyon harcansa, Esmaları görmeyen körlerin elinden bu işleri almadan, bir adım ileri gidemeyiz! İngiltere de istifa eden, onurlu yöneticilerin, bu sportmen davranışını, KERİZLİK olarak algılayan hayâsızları, bu işten koparıp atmadan gerisi yalan.

Benimki bir öneri…