Mustafa ALTUNHAN 2004

MUSTAFA ALTUNHAN 2004 Kırkpınar Ağası

Kırkpınar Ağaları
İçeriği Paylaş...
MUSTAFA ALTUNHAN
MUSTAFA ALTUNHAN

Edirne İli Lalapaşa İlçesi Çömlekakpınar köyünde 25.11.1965 tarihinde doğdu. Eğitim hayatını Çömlekakpınar Köyü’nde başladı, Edirne merkez’de tamamladı.

Küçük yaşlarda ticarete ilgi duyan Altunhan, 1986 yılında ilk şirketini kurdu. Öz Edirne Birlik adıyla kurduğu şirket ile yurtiçi ve yurtdışı turizm sektörüne atıldı. Edirne’nin turizm hayatına katkı sağlamak amacıyla şirket bünyesinde çalışmalarını sürdürdü.

Bir dönem siyasi hayata atılan Altunhan, il başkanlığı görevinde bulundu. Edirne’nin kültürel ve sportif sivil toplum örgütlerinde görev aldı. Bir dönem Edirne Spor Kulübünde başkanlık görevini yürüttü.

Bir dedesinin Başpehlivan (Kara Emin), diğer dedesinin de Kırkpınar’ın eski ağalarından olması (Halim Ağa) kendisinin küçük yaşlarda güreşe ilgi duymasını sağladı. Güreş sporu ile büyüyen Altunhan’ın güreş sevgisi kendisini 2004 yılı Kırkpınar Ağası olmasını sağladı. 2003 yılı 642. Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılan Edirneli İşadamı Mustafa Altunhan, Edirne Belediyesi’nin açık artırmaya koyduğu ağalık koçuna 86 milyar vererek,  2004 yılı 643. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Kırkpınar Ağalığını aldı. Bir yıl Kırkpınar Ağalığı görevini yürüttü.

Şu anda Altunhan Şirketler Grubu yönetim kurulu başkanı olan Mustafa Altunhan, Edirne’de 500 kişiye iş imkanı sağlamakta olduğunu, 60 otobüs filosu ve Saraçlar Caddesinde yer alan Altunhan Butik Hotel ile Edirne’nin turizm sektörüne hizmet verdiğini belirtmektedir.

Evli ve dört çocuk babasıdır.