Murat KOSE 1990

MURAT KÖSE 1990 Kırkpınar Ağası

Kırkpınar Ağaları
İçeriği Paylaş...
Murat KOSE
Murat KOSE

Trabzon Akçaabat ilçesi, Kaleönü Köyü’nün Kırbayır mahallesinde 1945 yılında dünyaya geldi. Babası Emir Köse, annesi Emine Köse’dir. Fakir bir ailenin çocuğu olan Murat Köse, köyünde okul olmadığı okula gidememiştir.

1960 yılında gurbete çıkmış, Çanakkale’nin Çan ilçesinde kurulan seramik fabrikasında marangoz atölyesinde işçi olarak çalışmaya başlamıştır. Orada tanıştığı Zeynep hanımla evlenmiş üç kız bir erkek çocuk sahibi olmuştur. 1975 yılına kadar işçi olarak çalışmıştır. Hayalinde kurmuş olduklarını işçi olarak çalışarak gerçekleştiremeyeceğine bir gün karar vererek işten ayrılarak ticarete atılmaya karar vermiştir. 1977 yılında Yüzbir Ticaret’i kurmuştur. Çeşitli inşaat firmalarının bayiliğini yürütmüştür. 1980 yılında bir nakliye filosu kurmuş, ardından da yılda on milyon metreküp hafriyat yapan makine parkını kurmuştur.

1990 yılı 629. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Kırkpınar ağalığını açık artırmada 105 milyon 500 bin lira’ya aldı. Ağalık süresi içinde Edirne Sarayiçi’nde bir kişilik “Ağa Köşkü”nü ve iki adet 400 yıllık tarihi çeşmeyi eşi Zeynep Köse adına restore ettirerek Edirne tarihine izler bırakmıştır.

1991-1995 yılları arasında Çanakkale Ticaret Odası Meclis Üyeliği yapmıştır.

1991 yılında Kaleönü Köyü’ne babası adına Emir Köse İlköğretim Okulu ve Lojmanı, annesi adına Emine Köse Sağlık evi yaptırmıştır. Babasının kendisine yıllar önce “oğlum doğduğun yeri unutma. Halin vaktin yerinde olursa, köyümüze okul yaptır, bu çocukların okumasına yardımcı ol, bu insanlar okumadan cahillikten kurtulamaz.” Sözleriyle kendisine verdiği nasihati yerine getirmenin mutluluğunu yaşamıştır.

1995 yılında aynı köyün aşağı kısmında 6 derslik ilave okul daha yaptırmıştır. Murat Köse kazandığı yerde de, eğitime önem veren bir insan olarak 1997 yılında 23 derslik “Murat Köse İlköğretim Okulu”nu yaptırmıştır. Murat Köse, 48 yılda çok önemli işler yapmıştır. 2006 yılında bu binaların genel bakımını yaptırmıştır.