Mehmet Eren İle Röportaj

İçeriği Paylaş...

Sayın Başkan; Siz uzun yıllardır DYP ve bugün onun uzantısı olan DP de hemen her kademede görev almış usta bir siyasetçisiniz. Davanıza olan inançlarınız ve siyasi görüşünüzden hiç ödün vermediğiniz için Edirne halkından takdir topluyorsunuz.
Ancak bütün bunlar Partinize ve size beklediğiniz oyları getirmedi. Bunu neye bağlıyorsunuz.

Mehmet Eren; sayın YASA ben uzun yıllardır DYP ve şimdiki adıyla DP de görev yaptım ve 21. 09. 2008 de yapılan olağan kongre sonucu demokrat parti il başkanlığına seçildim.
Tabiî ki 22 Temmuz 2007 seçimleri partimizde büyük bir oy kaybı yaşanmıştır. Bunun nedenleri arasında en önemlisi olarak, Anavatan Partisi ile bütünleşme çabalarının, kamuoyunda yaratığı olumlu havanın, birleşmenin gerçekleşmemesinden dolayı, Demokrat Parti aleyhine yaratığı olumsuz izlenimdir. Ayrıca seçime çok az bir süre kala, partimizin adının değiştirilmesi de oy kaybetmemize sebep olmuştur. Bunlarla beraber başka faktörlerde vardır. Partimizin aday belirlemede önseçim yapmaması da bu sebeplerden biridir. Anavatan Partisi ile birleşmenin gerçekleşmemesinden sonra, yazılı ve görsel basında Demokrat Partinin seçim barajını geçemeyeceği yönünde haberler yapılmış, buda seçmen üzerinde etkili olmuştur, ayrıca banka kredisi kullanan, kredi kartı borcu olan halka “aman istikrar bozulmasın yoksa ekonomi kötüye gider iflaslar olur ”mesajı verilerek etkilenmesi sağlanmıştır. Vatandaş önce fakirliğe mahkûm edilmiş ardından kömür, bulgur vs. dağıtılarak bunlar oya döndürülmeye çalışılmıştır. Netice olarak 22 Temmuz seçimleri geride kalmıştır, bizim bundan sonraki hedefimiz yaptığımız hatalardan ders çıkarmak ve partimizi önümüzdeki seçimlere en iyi şekilde hazırlamak olacaktır.

Seçmenlerimize Doğru Yol Partisi adının neden Demokrat Parti olarak değiştirdiğimizi iyi anlatamadık!

Sayın Başkan; Siz Merkez Sağın gerçek adresinin DP olduğunu iddia ediyorsunuz. Edirneliler bunu en kısa sürede algılayıp DP saflarında yerlerini alacaklardır, tıpkı eski günlerde olduğu gibi diyorsunuz.
Geçtiğimiz Pazar günü İl kongrenizi tamamlayıp, çalışmalarınızın önünü açtınız. DP İl Başkanı olarak Edirnelilere neler diyeceksiniz ve Edirnelilerin önüne nelerle koyacaksınız ki; Edirneliler Merkez Sağın gerçek adresinin DP olduğunu anlayacaklar.

Mehmet Eren; Evet doğru söylüyorsunuz ülkemizde merkez sağın gerçek tabanı Demokrat Partidir. Bunu sadece ben değil kamuoyu ve bazı köşe yazarları da söylüyor. Hemşehrilerimize merkez sağın gerçek adresi olduğumuzu geçmişte yaptığımız hizmetleri anlatarak ifade edeceğiz. Çünkü halkımız maalesef yapılan hizmetleri çabuk unutuyor. Bizim teşkilat olarak ilk hedeflerimizden biri, Edirne’ye yaptığımız çok önemli hizmetleri halkımıza hatırlatmak olacaktır. Tarımda, eğitimde, sağlıkta diğer konularda Edirne’mize çok önemli hizmetler yaptık. Bu yaptığımız hizmetleri yok sayamayız ama bundan sonraki süreçte de Edirne’mizin sorunlarına çözüm noktasında katkı sağlayacağız. Şehrimizin sorunlarına çözüm noktasında ki önerilerimizi hayata geçirebileceğimiz yer iktidar olmaktır. Bunun için ilk hedefimiz iktidar olup çözüm önerilerimizi hayata geçirmek olacaktır
İşe Edirne halkına yaptığımız hizmetleri anlatarak başlayacağız!
Sayın Başkan; Dünya para piyasalarını sarsan Ekonomik Kriz, Ülkemizin sınırlarını tehlikeli bir şekilde tehdit etmeye başladığı günümüzde; Ülkemiz siyaset sahneleri ve gündeminde yaşanalar için neler söyleyeceksiniz.

Mehmet Eren; Dünya piyasaları ve Ülkemiz çok önemli bir Ekonomik Kriz ile karşı karşıyadır. Herhalde hükümetimizin bu konuda gerekli hazırlıkları ve önlemleri vardır. Bu süreçte ülke gündemini meşgul eden en önemli olay yolsuzluklardır. İktidar ve Ana Muhalefet Partisi birbirlerini kıyasıya eleştirmektedir. İktidara 3-Y formülü yolsuzluğu bitireceğiz diye gelen AKP hükümeti maalesef yolsuzluk batağına saplanmıştır.
Demokrasimiz açısından yaşanan bu süreç ve hükümetin yolsuzlukların üzerine gidip gitmeyeceği çok önemli olacaktır, hükümet bu tarihi fırsatı kaçırmamalı ve yolsuzlukların ortaya çıkarılması için bağımsız yargıya güvenmeli ve destek olmalıdır. Bunun için de Deniz feneri soruşturmalarının önünü açarak işe başlamalıdırlar.

3Y formülü ile iktidar olan AKP maalesef Yolsuzluk ve yoksulluk batağına saplanmıştır!

Sayın Başkan; Kamuoyunun genel beklentisi yaklaşan yerel seçimlerin AKP ve CHP arasında geçeceği yönünde. Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz ve ne gibi hazırlıklar içindesiniz..

Mehmet Eren; Demokrat Partinin Meclis dışında olması tabiî ki kamuoyunda böyle bir beklentinin doğmasına sebep olmuştur; ancak, Demokrat Parti her an sıçrama yapabilecek bir siyasi oluşumdur. DP. Alt yapısı ve hazırlıkları olan, iddialı ve hedeflerini belirlemiş bir siyasi partidir. Ülkemizde siyaset kısa zamanda değişimlere uğrayacak bir yapıya sahiptir. Bu dönemde Demokrat Partinin önümüzdeki kasım ayında yapılacak büyük kongresi vardır.
DP nin Kasım ayında yapacağı büyük kongre, Ülkemiz Siyasetinin önünü açacak değerleri, Vizyonuyla, Misyonuyla halkımızın hizmetine sunacaktır. Suni gündem yaratanlar ve Bu günkü siyaset ortamını alternatifsiz gösterenlere; Ülkemiz için DP nin her zaman bir alternatif olduğunu gösterecektir!
Büyük kongreden sonra Partimiz Edirne’de her zamanki iddiası ile devam ettirdiği yerel seçim çalışmalarını hızlandıracaktır.

DP Kasım ayında yapacağı büyük kongre ile Ülkemizde Siyasetinin önünü açacak kadroları halkımızın hizmetine sunacaktır!

Sayın Başkan; Sizi her zamankinden daha iddialı ve hazır gördüm. Çalışmalarınızdan ötürü sizi kutluyorum. Ramazan Bayramı arifesinde Edirne halkına neler söyleyeceksiniz

Mehmet Eren; Unutmayalım ki hiç kimse ve hiçbir siyasi oluşum alternatifsiz değildir. DP kadroları her zaman olduğu gibi bu günde ülkemize hizmet etmek üzere hazırdır. Bu gecen zaman içersinde eksikliklerimizi ve Vatandaşlarımızın bizlerden taleplerini daha iyi anlama fırsatımız oldu. Bu gün geçmişten ders çıkartarak; Ülkemizi geleceğe taşıyacak kadro ve projelerimizle Halkımızın hizmetine her zamankinden daha çok hazırız. Bu duygu ve düşünceler içersinde;
Siyasetin iddia ve inançla yapıldığına inanan bir kişi olarak; bu güzel söyleşi için size teşekkür ederken; Edirne halkının ve partililerimizin mübarek Ramazan Bayramını kutlar ve vatandaşlarımızın aileleri ile mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmesini temenni ederim. Her şey gönlünüzce olsun..
Ülkemizi geleceğe taşıyacak kadro ve projelerimizle, Halkımızın hizmetine her zamankinden daha çok hazırız.