Kumpas…

İçeriği Paylaş...

1970”li yıllarda Bulgaristan”da yaşayan bir vatandaş Türkiye”ye göç etmiş ve Edirne”de yaşamaya başlamış. 1980”li yıllarda Bulgaristan”da yaşayan dedesi vefat etmiş ve dedesinden kendisine yüklü miktarda miras kalmış.
Kalan miras içinde büyük bir arazi varmış ve bu şahış miras kalan arazinin içinde büyük miktarda altın olduğunu öğrenir ve Bulgaristan devlet yetkililerinden bu altının çıkarılmasını ister. Sonuçta bir anlaşmaya varırlar ve kişinin payına düşen miktar ileriki yıllarda iki taksitte kendisine ödeneceği söylenir. Bu kişide hiç bir itirazda bulunmadan anlaşmayı kabul eder. 1986 yılında ilk taksit Türkiye”deki ilgili bankaya havale edilir ve bu şahsa havale yapıldığı ile ilgili bilgi Bulgaristan hükümeti tarafından bildirilir. Haklı olarak şahış ilgili bankaya parasını almaya gider….
Fakat Bulgaristan hükümetinin gönderdiği para kayıtlarda gözükmemektedir. Şahıs yine Bulgaristan hükümetine paranın akıbetini sorar ve Bulgaristan hükümeti parayı Türkiye”ye gönderdiğini “ispatlar”…!

Bu şahıs bu yıldan sonra parasının peşine düşer ve ne kadar yetkili, yetkisiz makam varsa hepsine sorar aldığı cevap ya ,
– böyle bir para yok
ya da
– hiç
olur.
1988 de Bulgaristan hükümeti paranın ikinci yarısınıda gönderdiğini bildirir. Bu şahıs yine ilgili bankaya gider ve aldığı cevap yine aynıdır.
-böyle bir para yok.
Madur son olarak mahkemeye başvurur ve yıllar süren mahkemenin sonucu yine olumsuzdur. Madur Türkiye”de aklınıza gelebilecek bütün resmi kuruluşlara resmi – gayri resmi yollardan başvurur fakat yine sonuç olumsuz.
En sonunda AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ”NE başvurur. AİHM konuyu ciddi olarak ele alır ve olayın çözümlenmesi için Türkiye”ye “interpol” tarafından görevlendirilmiş 7 kişilik bir ekip gönderir. Bu kişiler yaptıkları araştırmalar sonucu paranın Türkiye”ye geldiğini ve şu anda paranın kimde olduğunu bulur.
Madur”a paranın hangi yollardan kimlerin eline geçtiği ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi verirler. Kayıp zannedilen paranın bu günkü değeri yaklaşık “3 milyar $” evet yanlış okumadınız ÜÇ MİLYAR DOLAR. Gelen her taksit 226 milyon dolar imiş ve bu para şu anda hiç tahmin edemiyeceğiniz Türkiye”de ki sanayi devlerinin birisinin kasasında duruyor.
AİHM”de mahkeme yaklaşık 3 ay sonra sonuçlanacak ve interpol yetkililerinin madura verdiği bilgiye göre madur bu parayı geri alma hakkına kesinlikle sahip olacakmış ve bu sanayi devinin sahipleri dahil Türkiye”de ki 30 civarında üst düzey yönetici hapse girmesi gerekiyormuş.
EVET sizce Türkiye”deki bu sanayi devi bu parayı sahibine ödermi…….?
Not: Yeni TCK”ya göre isimleri veremiyorum. Dava sonuçlanınca isimleri açıklayacağım.