İSMAİL BALABAN

İSMAİL BALABAN – 2013

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri Haftası, 01-07 Temmuz 2013 tarihlerinde Edirne kent merkezinin çeşitli bölgelerinde ve Sarayiçi Ermeydanı’nda düzenlenmişti.

Kırkpınar Er Meydanı’nda güreşmek üzere 14 ayrı boyda 1689 pehlivan soyunmuştu. Bunların 66 sı Başpehlivanlık Boyu’nda bel bağlamışlardı. Hemen her boyda Antalyalı pehlivanların üstünlüğünde sürdürülen güreşlerin sonunda iki Antalyalı hemşehri Başpehlivan finale çıkmışlardı.

Başpehlivan Antalyalı Ali Gürbüz ile yine Antalyalı Başpehlivan İsmail Balaban finali oynamışlardı. Son yılların en kısa finali olarak tarihe kayıt düşülen güreşte Ali Gürbüz, İsmail Balaban’ı 15 dakikada yenerek 2013 yılı Kırkpınar Başpehlivanı ilan edilmişti. Törenler yapılarak 3 yıl üst üste şampiyon olduğu belirtilen Başpehlivan Ali Gürbüz’ün “Kırkpınar Altın Kemeri”ni ebediyen kazandığı kamuoyuna açıklanmıştı.

Ancak müsabakaların sonunda alınan numunelerde Başpehlivan Ali Gürbüz’ün dopingli çıktığı anlaşılınca şampiyonluğu iptal edilmişti. Doğal olarak Kırkpınar Altın Kemeri, finali oynayan diğer Antalyalı Başpehlivan İSMAİL BALABAN’a verilmişti.