HASAN ŞAHİN

HASAN ŞAHİN – 1971

Kırkpınar Başpehlivanları
İçeriği Paylaş...

610. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası, 7 – 13 Haziran 1971 tarihlerinde Sarayiçi Er Meydanı’nda düzenlendi.

Başpehlivanlık Boyu Güreşleri’nin yarı final eşleşmesinde; Babaeskili Nazmi Uzun ile Samsunlu Davut Yılmaz ve Bandırmalı Sabri Acar ile İzmirli Kara Ali Çelik uzun süren güreşlerin sonunda yenişemeyince kura çekilmişti. Kara Ali Çelik ile Nazmi Uzun elenmişlerdi. Samsunlu Davut Yılmaz ile Bandırmalı Sabri Acar final güreşine başlamışlardı.

Ancak Kırkpınar Ağası Doğan Görkey’in itirazı üzerine 4 Başpehlivan yeniden sahaya çağrılınca, güreşçiler itiraz ederek sahadan çekilmişlerdi. Hakem Heyeti güreşçileri sahaya davet ederek beklemelerine rağmen Başpehlivanlar gelmeyince itiraz eden 4 güreşçi de diskalifiye edilerek, genel klasmanda altıncı sırada olması gereken Denizlili HASAN ŞAHİN 1971 yılı Kırkpınar Başpehlivanı ilan edildi.1

Hüseyin Çokal ve birçok pehlivana ustalık yapmıştır. 1984 yılı Kırkpınar Hizmet ödülü almıştır. Hakemlik ve yağlı güreş antrenörlüğü de yaptı.

1941 yılında Çameli’nde doğanHasan Şahin 19 Yaşında güreşe başladı 30 sene boyunca güreşti.

Hüseyin Çokal ve birçok pehlivana ustalık yapmıştır. 1984 yılı Kırkpınar Hizmet ödülü almıştır. Hakemlik ve yağlı güreş antrenörlüğü de yaptı.

İstanbul ve İran’da düzenlenen Dünya Şampiyonalarında iki defa ikinci oldu. Sivas ve İstanbul’da düzenlenen Dünya Şampiyonasına katılan Şahin burada da dünya ikincisi oldu. Kırkpınar’da düzenlenen güreşte altın kemer kazanan Şahin Minder güreşinin ardından yağlı güreşle ilgilendi. Bir Süre Eğitmenlik yapan Şahin 50 yaşında 1991’de güreş sporu ile uğraşmayı bıraktı.

Denizli’nin Çameli ilçesinde belediye başkanı Cengiz Arslan’ı 02.10.2015 günü ziyaret eden Hasan Şahin, ziyarette fenalaştı. Çameli Devlet Hastanesi’ne kaldırılmasına rağmen kalp krizi sonucu 71 yaşında hayatını kaybetti.

Çameli’nde adına güreşler düzenlenmektedir.

(1)Edirne Hudut Gazetesi: 15.06.1971 – Sayı: 417

HASAN ŞAHİN
HASAN ŞAHİN