Halk Oylaması ve Bayram…

İçeriği Paylaş...

Saygıdeğer Okuyucular…
Ramazan ayını tamamlayarak, yarın Bayram’a giriyoruz. Hemen arkasından Pazar günü de Halk Oylamasına katılıyoruz.
Hepimizin Ramazan Bayramı kutlu olsun. Tüm Milletçe,
köyümüzde, mahallemizde ve evimide huzur ve mutluluk içerisinde geçsin.
Halk oylaması da Ülkemizin geleceği için hayırlı olsun.

Yaklaşık üç aydır, meydanlarda, televizyonlarda kısacası her yerde Halk Oylaması nedeni ile yapılan ve bir çoğu demokrasi kültürüne yakışmayan çirkin sataşma ve suçlamalardan da öteye geçmeyen konuşmaları dinledik durduk.

Siyasi ve Hukuki boyutları ağır basan Anayasa değişikliği gibi bir konuda yorumda bulunmaya kendimi yeterli görmediğimi açıkça ifade etmek isterim. Ancak propaganda süresi içerisindeki gözlemlerime göre bir vatandaş olarak dikkatimi çeken üç konuyu da kısaca sizlerle paylaşmak istedim.

Bir ;
Demokrasi çıtasını yükselteceğiz diye hazırlanan bir Anayasa Değişikliği’ni vatandaşa anlatırken, bir görüşü meşrulaştırıp diğeri görüşü ötekileştirmek ve hatta insanları kutuplaştırmak kesinlikle demokrat olmayan bir yaklaşımdır.
Çünkü demokrasinin en temel ilkesi başkalarının görüşüne saygı duyabilmek ve onu görüşlerinden dolayı öteki haline getirmemektir.

İki ;
12 Eylül darbesini bugün tasvip eden olmadığı gibi, artık bu ülkede darbe tehlikesi de bulunmamaktadır. Bazı zorlama yaklaşımlarla ve yanlışlıklarla Yargı önüne konan darbe riski soruşturmaları üzerinden propaganda yaparak Halk Oylamasını istismar etmek, ucuz bir politikadır. Ne yazık ki bu propaganda döneminde, güncel ve ihtiyaç duyulan gerçek demokrasi değerleri yerine, ASKER POSTALI üzerinden abartılı suçlamalarla insanların demokrasi adına gerçek ihtiyaçları görmeleri engellenmeye çalışılmıştır.

Üç ;
Demokrasi bireyin iradesini özgürce kullanılmasını esas alır.
Bir paket içerisinde istenen ve istenmeyen konuların tamamına birden EVET ya da HAYIR deme zorunda bırakılmak, kanımca bir şekilde darbe dönemlerinde olduğu gibi ÖZGÜR İRADENİN KISITLANMASI ya da KONTROL ALTINA alınması demektir ki bu da demokrasinin istismarından başka bir şey değildir.

İşin açıkçası ;
Demokrasinin temel ilke ve gerçek değerlerine sadakat duymaksızın, göstermelik söylem ve değişikliklerle ASKER POSTALI üzerinden, öyle çok ucuza demokrasi çıtasını yükseltebilmek mümkün değildir.

Bayramınızın kutlarken, Halk Oylamasının da tüm Vatandaşlarımız ve Ülkemiz açısından güzellik getirmesini temenni ederim.
Kalın sağlıcakla…