Gaddar Kel Aliço

GADDAR KEL ALİÇO

Efsane Kırkpınar Pehlivanları
İçeriği Paylaş...

 

GADDAR KELALİÇO – ŞAMDANCI İBO

(1845-1922)
Kırkpınar’da 27 yıl üst üste başpehlivan olmuş, Koca Yusuf’la berabere kaldıktan sonra başpehlivanlığı ona bırakmıştır. Kırkpınar’da 18 yıl başpehlivanlığı olan Adalı Halil’in de ustasıdır. Sultan Abdülaziz’in saray pehlivanlığını yapmış, Abdülaziz’e de pehlivanlık öğretmiştir.

Kel Aliço, 1844 yılında Bulgaristan’ın Plevne ili Cerven Brjag beldesi İskar Nehri kıyısındaki Kojnare köyünde doğdu. Saçsız olduğundan dolayı “kel” lakabıyla anılan Aliço, güreşe küçük yaşlarda başlamıştır. Sert güreş tekniğinden dolayı “Gaddar Ali” olarak anılırdı.

1864 yılında Kırkpınar’da güreşirken Sultan Abdülaziz’in dikkatini çekerek huzur güreşlerine katıldı. Yıldız Sarayı’nda şamdancı başılığa kadar yükseldi. Huzur güreşlerinde Abdülaziz’in başpehlivanlarından Makarnacı Hüseyin ve Arnavutoğlu Ali’yle güreşti. Daha sonra Kırkpınar’a katılarak Sarayiçi meydanında büyük güreşler yaptı.

190 cm boyunda, 120-130 kilo ağırlığında, kolları kalın, göğsü geniş bir pehlivan olan Aliço, el ense ve tırpanlarıyla meşhurdur.

93 Harbi sonunda başlayan göçlerle kardeşi Kara İbo ile birlikte Türkiye’ye gelmiştir.

KOCA YUSUF
KOCA YUSUF

KOCA YUSUFLA GÜREŞİ

Kel Aliço’nun en ilginç güreş hikayesi Koca Yusuf ile yaptığı karşılaşmadır. Aliço 1884 yılına kadar başpehlivanlık unvanını kimseye kaptırmamıştır. Koca Yusuf’la tam altı saat güreştikten sonra cazgır ve hakem araya girerek güreşinizi berabere ayıralım derler. Ancak Aliço bunu kabul etmeyerek şunları söyler:

”Bunun burasına er meydanı derler. Güreş bitene dek devam eder. Hem bu kızan da beni yeneceksene yener” Bu sözlerden çok etkilenen Koca Yusuf, Aliço’nun elini öperek ”Ustam sen böyle dedin vücudumda derman kalmadı. Getir elini sırtımı yere vur” der.

Bunun üzerine Aliço, Yusuf’un başpehlivan olmayı hakettiğini anlar ve onu 1885 yılının Kırkpınar Başpehlivanı ilan eder.

PADİŞAHA GÜREŞ ÖĞRETTİ

Kel Aliço, Kırkpınar’da 26 yıl üst üste başpehlivan olmuş, Koca Yusuf’la berabere kaldıktan sonra başpehlivanlığı ona bırakmıştır. Kırkpınar’da 18 yıl başpehlivanlığı olan Adalı Halil’in de ustasıdır. Sultan Abdulaziz’in saray pehlivanlığını yapmış, padişaha pehlivanlık öğretmiştir.

Kel Aliço, 70 yaşındayken kendi öğrencisi olan Adalı Halil’in meydan okumasını kabul etmiş ve kendisinden 25 yaş küçük olan çırağını Gelibolu’da bir düğün güreşinde yarım saat içinde yenerek ne kadar güçlü olduğunu göstermiştir.

Aliço, Sultan Abdulaziz’in 30 Mayıs 1876 tarihinde padişahlıktan indirilişine kadar sarayda kaldı. Sultanın ölümünün ardından saraydan ayrılarak yaşlılık günlerini Malkara köylerinde bekçilik yaparak geçirdi.

Gaddar Kel Aliço 1922 yılında Tifo hastalığı nedeniyle 78 yaşında hayatını kaybetti. Mezarı Edirne İpsala ilçesi Koyunyeri Köyü’ndedir.

Köyün adı 1998 yılında değiştirilerek “Aliço Pehlivan” olmuştur.

Gaddar Kel Aliço Pehlivan Mezarı
Gaddar Kel Aliço Pehlivan Mezarı
Gaddar Kel Aliço Pehlivan Mezarı
Gaddar Kel Aliço Pehlivan Mezarı