Çeltikte Depoculuk, Tüccarı Yola Getirdi

İçeriği Paylaş...

Bilenler bilir; İpsala ve Yeni Karpuzlu ovalarının çeltiğinden elde edilen pirinç, Türk insanının damak zevkine en uygun lezzetteki pirinçtir! Özellikle Meriç nehrinin denize yakınlaştığı sahalarda( İpsala ve Y.Karpuzlu ovaları) yetiştirilen çeltiğin randımanı ortalama %65–70 çıvarlarındadır ki; buralarda yetişen çeltiğin pirinci tüccarlar tarafından öncelikle toplanıp, lüks pirinç sıfatıyla, genelliklede Gönen(!) pirinci olarak, büyük şehirlerin marketlerinde ve önemli turizm bölgelerinde tüketilir!
Bütün bu avantajlarına rağmen markalaşamayan İpsala-Y.Karpuzlu pirinci, bu yıl ilk kez üreticilerin organize hareketiyle hem piyasalara damgasını vurdu hem de markalaşma yolunda çok önemli bir hamle yapmış oldu!
Geçtiğimiz yıl AKP Hükümeti tarafından başlatılan çeltikte depoculuk sistemi, her ne kadar çeltikçilerin istedikleri ölçüde geliştirilemediyse de, bu yıl harmanda çeltikçilerin tüccar karşısında direnme noktası oldu! Özellikle Y.Karpuzlulu çeltik üreticileri el birliği etmişçesine, harmana gelmeye nazlanan çeltik tüccarına karşı, mahsullerini depolayarak çeltik piyasasının yeniden oluşmasını beklemeye başlaması ve Tarım Bakanının bu direnişi; “Trakya’daki yüksek rekolte sayesinde bu yıl pirinçte kendimize yetecekmişiz gibi görünüyoruz” mesajı ile desteklemesi; piyasaların bir anda 90–95 hatta100 Ykr.lara çıkmasını sağlamış oldu!(Çeltik üreticilerinin hükümetten istediği çeltik taban fiyatı da aşağı yukarı bu fiyatlar seviyesindeydi!)
Böylece Tarım Bakanı; geçen yıl kendisinin ve Başbakanın, pirinç alevrecileri tarafından düşürüldüğü kötü durumunda rövanşını almış oldu! Bütün bu gelişmelerde Milletvekilimiz Prof. Dr. Necdet Budak’ın gösterdiği azami gayreti göz ardı etmek büyük haksızlık olur.
Neyse biz şimdi konumuza dönelim;
Bu yıl Y.Karpuzlu’da başlayan depoculuk sistemini devlet 300 tonlardan,100 ton lara çekerse, daha geniş kapsamlı depolama yapılacağından, bundan sonra çeltik piyasaları kendiliğinden oluşacaktır. Böylece üretici ile tüketici arasındaki fiyat uçurumu ortadan kalkıp; gerçek manada serbest piyasa dış müdahalelere gerek kalmadan gelişecektir. İşte tam bu noktada devlet kooperatiflere ciddi destek verip; büyük ve modern depoların oluşturulmasına yardımcı olursa; en küçük üreticisinin dahi depolama yapmasına imkân sağlayacaktır. Bu da çeltikte büyük pazarların oluşmasına yol açar ki; böylece pirinçte markalaşma ve kalitenin önü açılmış olur!
Çeltik üretiminde tartışmasız bir numara olan İpsala-Y.Karpuzlulu üreticiler, teknolojinin her türlü imkânını kullanarak, dünya standartlarının üzerinde üretim yapıyorlar. Ve ee “en az alanda en yüksek verimi yakalamakta kendilerinle yarışıyorlar!” T.C Devletinin bu çalışkan Vatandaşlarının isteklerine duyarsız kalması büyük haksızlık olur!
Unutmayın acımasız piyasa şartlarıyla rekabet için bugün (!)çeltikçinin tek isteği; depoculuk sisteminin küçük üretiçileride kapsayacak 50–100 tonluk depolarda depolama yapma imkânıdır!