CELAL HACI EYÜBOĞLU

CELAL HACI EYÜBOĞLU 1970 Kırkpınar Ağası

Kırkpınar Ağaları
İçeriği Paylaş...

Trabzon’dan göç ederek Adapazarı’nın Akyazı ilçesine yerleşen Dursun Bey Hacı Eyüpoğlu’nun sahip olduğu sekiz çocuğun dördüncüsü olarak 20.08.1937’de Akyazı’da doğmuştur.

İlk ve orta öğretimini Akyazı’da tamamlamıştır. Küçüklüğünden itibaren girişimci bir ruha sahip olan Eyüpoğlu,  çocukluğunda birçok işte çalışmıştır. 1960 yılında Adapazarı’ndan Havva Hanım ile evlenmiştir. Evlendikten sonra çalıştığı otobüs şirketine ortak olmuş sonradan da sahibi olmuştur. Titizliği ile Gülhan Turizm şirketi sektöründe Türkiye’nin önde gelen otobüs şirketlerinden birisi olmuştur.

Gülhan Turizm sahibi Adapazarlı Celal Hacı Eyüpoğlu, 1969 yılı Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne katılarak, Edirne Belediyesi’nin ortaya koyduğu ağalık koçuna açık artırmada 21.500 Lira vererek 1970 yılının Kırkpınar Ağalığını almıştır. 1970 yılı Kırkpınar Ağalığını başarıyla yürütmüştür.

Celal Hacı Eyüpoğlu, daha sonraki yıllarda Ağa Tur otobüs şirketini kurmuştur. 2000 yılından sonra işlerini oğullarına devrederek faal ticaret hayatından çekilerek, emekli olmuştur. İstanbul Çamlıca’da bir spor kompleksi kurarak halı saha futbolu işletmesi açmıştır. 2013’ten itibaren tamamen emekliye ayrılmış ve hayatına dinlenerek devam etmektedir.

Evli olup Candan, Filiz, Dursun Bey, Selma Nur ve Murat adında altı çocuğa sahiptir.